Jak pozbyć się muszek owocówek? Skuteczne sposoby na te uciążliwe owady

Muszki owocówki to owady, które co prawda nie żyją długo, lecz ze względu na to, że bardzo szybko się rozmnażają, są w stanie skutecznie uprzykrzyć życie i być źródłem irytacji. Warto znać sposoby na pozbycie się ich z otoczenia oraz znać zasady profilaktyki, aby nie doprowadzić do ich pojawienia się w naszym domu.

Muszki owocówki to maleńkie, żółtawe i czerwonookie owady, pojawiające się szczególnie w miejscach, gdzie fermentuje jedzenie. Jak się ich pozbyć?

Zobacz wideo Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Muszki owocówki - skąd się biorą?

Muchy owocowe składają jaja blisko powierzchni, w zasięgu której fermentuje żywność. Maleńkie larwy mają dzięki temu zdolność do żerowania w pobliżu "podniszczałego". Muszki owocówki potrafią złożyć jednorazowo nawet do 500 jaj. Ich cykl życiowy wynosi średnio 1-2 tygodnie. Najczęściej pojawiają się w naszej kuchni, zwabione zapachem octu jabłkowego, który stanowi ich naturalne pożywienie. Muszki, które siadają na naszej żywności, zanieczyszczają ją i przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze. Z tego właśnie względu warto jak najszybciej podjąć działania, zmierzające do ich pozbycia się, gdy tylko zauważymy ich obecność w naszym domu.

Co odstraszy komary? Naturalne i skuteczne sposoby na pozbycie się komarówCo odstraszy komary? Naturalne i skuteczne sposoby na pozbycie się komarów

Owocówki - jak się pozbyć? Działania profilaktyczne to bardzo ważna sprawa

Zastanawiając się nad tym, jak pozbyć się owocówek, niezwykle istotną kwestia jest uświadomić sobie, że należy zacząć od czynności profilaktycznych. Jakie środki zapobiegawcze warto stosować? Oto kilka rad:

  1. Myj owoce i warzywa, gdy tylko wrócisz do domu z zakupów - aby usunąć ewentualne jaja lub larwy muszek owocówek.
  2. Owoce i warzywa przechowuj w lodówce.
  3. Zawsze wyrzucaj przejrzałe produkty żywieniowe, zwłaszcza owoce i warzywa.
  4. Regularnie wyrzucaj śmieci, a pojemnik zamykaj pokrywką.
  5. Jeżeli w przydomowym ogródku posiadasz drzewa owocowe, regularnie sprzątaj owoce, które spadły z drzewa.
  6. Kompostownik trzymaj jak najdalej od domu.
  7. Jeżeli owoce puściły sok, natychmiast go wytrzyj - zapach octu jabłkowego, zawartego w owocach, to wabik dla owocówek.
  8. Nie pozostawiaj otwartego alkoholu, a rozlane piwo lub wino trzeba jak najszybciej wytrzeć i umyć to miejsce.

Co na muszki owocówki - naturalnie domowy sposób

Muszki owocówki wabione są głównie zapachem octu jabłkowego, występującego w fermentujących owocach i warzywach - dlatego najprostszym i niezwykle skutecznym sposobem, będzie zastosowanie octu jabłkowego. Wystarczy nalać do szklanki ocet jabłkowy, pojemnik nakryć folią, przytwierdzoną za pomocą gumki recepturki i dać muszkom dostęp do pułapki, robiąc kilka otworów na wlot. Owady dają się zwabić, jednak ze względu na brak możliwości wyjścia z pułapki, po prostu się w niej utopią. Najlepiej kilka szklanych pułapek umieścić w różnych miejscach kuchni, a skuteczność zasadzki na pewno będzie niezawodna.

Ocet jabłkowyJak zrobić ocet jabłkowy w domu? To proste!

Owocówki - jak się ich pozbyć? Wystarczy przyjemny zapach w kuchni

O tym, że w walce z muszkami istotna jest profilaktyka, pisaliśmy już wcześniej. Jak się jednak okazuje, kolejną skuteczna metodą jest umieszczenie w pobliżu owoców zapalonych świec zapachowych - najlepiej jeśli dryfują one w wypełnionej wodą miseczce. Ta metoda będzie skuteczna z dwóch powodów:

  1. Muszki zbliżając się do źródła światła spala się lub opalą sobie skrzydełka i wpadną do wody, topiąc się w niej.
  2. Muszki wpadną do wody i utoną, jeżeli dodatkowo dodasz do wody kilka kropel płynu do mycia naczyń, który oblepi owady i uniemożliwi im dalszy lot.

Warto jednak pamiętać, że muszki owocówki tolerują jedynie niektóre zapachy, dlatego wykorzystując tego rodzaju pułapkę, warto sięgać po woń lawendową lub mentolową. 

Pamiętajmy również, że na pułkach sklepowych znajdziemy także gotowe pułapki na muszki owocówki i inne owady, takie jak lepy czy aerozole. One także pomogą skutecznie walczyć z owadami, jednak tego rodzaju metody nie są pozbawione silnych środków chemicznych, dlatego w pierwszej kolejności spróbujmy wykorzystać domowe sposoby.

Więcej o: