9 faz małżeństwa. Na tym etapie wiele kobiet decyduje się na romans

Panna młoda pełna nadziei, idealna żona, kobieta skupiająca się na dziecku. To tylko niektóre z faz małżeństwa opisanych przez Susan Shapiro-Barash. Pisarka przeprowadziła rozmowy z ponad dwustoma mężatkami w różnym wieku - jej rozmówczynie miały od 21 do 85 lat. Na tej podstawie opisała dziewięć etapów małżeństwa z perspektywy kobiety. Jej zdaniem dzięki tej wiedzy łatwiej będzie nam wzmocnić związek i pokonać różne kryzysy.

1. Panna młoda pełna nadziei

Nasze związki na przestrzeni lat dojrzewają i się zmieniają. Jak wynika z badań Susan Shapiro-Barash, czas po ślubie to zazwyczaj najbardziej wyidealizowany okres relacji. Czujemy silne emocje, wydaje nam się, że nasz wybranek to ideał. Pisarka zauważa, że już wówczas należy zwrócić uwagę na to, czy między partnerami jest przyjaźń, gdyż to ona jest fundamentem scalającym relację. 

Zobacz wideo Jak się dzisiaj kochamy?

2. Idealna żona

Na tym etapie wiele kobiet czuje się przytłoczonych różnymi obowiązkami. Coraz częściej rażą je nawyki partnerów, których wcześniej w ogóle się nie zauważały. Warto wówczas pamiętać o tym, że nie ma związków i ludzi idealnych.  

3. Koncentracja na dziecku

W tym czasie wiele kobiet, które są mamami, traci zainteresowanie mężem i koncentruje się głównie na wychowaniu dziecka. Autorka badań przypomina, że nie powinnyśmy zatracać się w roli matki. Warto czasami znaleźć także czas dla partnera.

4. Jedno łóżko, dwa sny

Ta faza następuje po mniej więcej 9-10 latach małżeństwa. W tym czasie kobiety odczuwają potrzebę odpoczynku od partnera. Coraz częściej między małżonkami dochodzi do kłótni. Zdaniem pisarki warto w tym czasie spróbować nieco obniżyć poprzeczkę. 

5. Dystans

Jak wynika z rozmów pisarki, po mniej więcej 15 latach związku, aż 60 proc. kobiet intensywnie myśli o nawiązaniu romansu. Kochanek ma im zapewnić to, czego nie daje mąż. To między innymi komplementy i zainteresowanie. Zdaniem Shapiro, jeśli czujemy taką pokusę, warto w tym czasie postarać się o umocnienie więzi z mężem.

6. Rozwód 

Romans po 20 latach małżeństwa może być przełomem. W tym czasie wiele kobiet zastanawia się nad losem swojej relacji z mężem. Ciekawi ich, jak wygląda życie singielek. Czasami jest to koniec wielu małżeństw. Pisarka radzi, by spotkać się z terapeutą, zanim zdecydujemy się na tak radykalne kroki. Warto także najpierw rozważyć separację. 

7. Renegocjacje

W tym czasie wiele kobiet dochodzi do wniosku, że lepiej jednak jest być mężatką. Zdają sobie wówczas sprawę, że ich rozwiedzione znajome wcale nie są takie szczęśliwe, jak pozornie mogłyby się wydawać.

8. Równowaga

W tym czasie często pojawiają się zazwyczaj wnuki, które bardzo często zmieniają postrzeganie relacji. Shapiro radzi, by na tym etapie być dla siebie przyjaciółmi, a także szukać wspólnych zainteresowań i pasji.

9. Współczująca miłość

Na tym etapie małżonkowie są pogodzeni już z wieloma kwestiami. Nie rozpamiętują przeszłości, umieją sobie wybaczać. Autorka badań radzi, by w tym okresie przede wszystkim warto być dla siebie wsparciem. Poza tym lepiej nie analizować dawnych problemów i odpuścić wszelkie urazy. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: