Te rośliny zagrażają naszemu bezpieczeństwu! Trujące rośliny, które hodujemy w naszych domach, ogrodach i na balkonach

Jesteś fanką kwiatów i uwielbiasz je pielęgnować? Niektóre z nich mogą zagrażać twojemu bezpieczeństwu. Sprawdź, na jakie gatunki powinnaś uważać. W skrajnych przypadkach doprowadzają nawet do śmierci!

Sezon wiosenno – letni to czas, gdy wszystkim przychodzi ochota na dopieszczenie nieco swoich małych przestrzeni. Kupujemy kwiaty, aby było zielono i spokojnie. Ozdabiamy nimi parapety, pułki i balkony, a później pławimy się w ich uspakajającym i świeżym klimacie. Okazuje się jednak, że bardzo często przemycamy do naszego środowiska małych trucicieli! Niektóre kwiaty zagrażają naszemu bezpieczeństwu. Których gatunków powinnyśmy się pozbyć?

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Toksyczne rośliny, które hodujemy w domach. Które z nich zagrażają naszemu bezpieczeństwu?

Niestety uroda nie zawsze idzie ze zdrowiem  - dotyczy to tak samo ludzi, jak i roślin. Często decydujemy się na uprawę zieleni ze względu na jej estetykę, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z toksyn, które kryją się w ich łodygach, korzeniach, owocach, liściach czy pędach. Jeśli w twoim otoczeniu pojawił się któryś z gatunków znajdujących się na liście toksycznych, postaraj się ograniczyć do nich dostęp. Uważaj na nie i postaw w takim miejscu, by nie zagrażały twojemu otoczeniu. I nigdy nie dotykaj ich bezpośrednio rękami!

Trujące rośliny domowe. Na te gatunki musisz uważać!

  • Aloes – choć drogocenne właściwości aloesu są dla wielu z nas zdrowotnym zbawieniem, ich saponiny są trujące dla zwierząt. Powodują dreszcze, zatrucie pokarmowe lub apatię. Postaw je więc w miejscu, gdzie twój pupil nie będzie miał do nich dostępu.
 
  • Bluszcz pospolity – zielone pnącza są bardzo efektowne, dlatego wiele z nas decyduje się na zastosowanie ich jako element domowej dekoracji. Okazuje się jednak, że również w ich skład wchodząc saponiny, które są szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Mogą spowodować podrażnienie skóry, halucynacje lub zatrucie pokarmowe.
 
  • Konwalia majowa – to bardzo niebezpieczna roślina. Jest bardzo trująca i zagraża zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Spożycie kwiatów konwalii może zakończyć się śmiercią zwierzęcia lub dziecka, wywołać zaburzenia pracy serca i silne zatrucie pokarmowe
 
  • Lilie – choć lilie są przepiękne, trzymanie ich w domu może zakończyć się tragedią. Kwiaty są trujące dla naszych pupili. Mogą spowodować uszkodzenie nerek, podrażnienie żołądka, wymioty a w szczególnych przypadkach nawet śmierć.
 
  • Monstera – to jeden z najpopularniejszych kwiatów, które hodujemy w naszych domach. Zawarte w niej trujące substancje mogą wywołać ślinotok, niewydolność nerek, śpiączkę, a nawet śmierć zwierzęcia.
 
  • Rododendron – roślina z rodziny wrzosowatych zawiera toksyczne substancje, które znajdują się w liściach. W ich skład wchodzą glikozydy, które mogą spowodować śmierć. Objawami zatrucia jest ból głowy oraz zawroty. 
 
Więcej o: