Już w najbliższy czwartek 10 czerwca będziemy oglądać zaćmienie słońca 2021. Gdzie będzie najlepiej widoczne?

Pierścieniowe zaćmienie słońca to spektakularny widok, którego będziemy mieli okazję podziwiać już jutro. Przejście Księżyca w jednej linii między Ziemią a Słońcem będzie widoczne w całości na takich terenach jak Rosja, Kanada czy Grenlandia. W naszym kraju będzie można zobaczyć je częściowo.

Zaćmienie obrączkowe to niecodzienny i zachwycający obraz, z którym będziemy mieć do czynienia w czwartek 10 czerwca 2021 roku. Ciekawy jest fakt, że Księżyc obiegając Ziemię jednocześnie oddala się. Jego orbita jest wówczas rozszerzona. Nastanie zatem czas, w którym wszystkie zaćmienia będą obrączkowe. 

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Zaćmienie Słońca czerwiec 2021: o której godzinie będzie widoczne w Polsce?

Dziś to zjawisko postrzegane jest za naturalne, zaś w starożytności przypisywano mu nadprzyrodzone moce oraz kojarzono je z niekorzystnymi zmianami dla społeczeństwa.
Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne nie tylko w Polsce, ale i północno-wschodnim obszarze Stanów Zjednoczonych, północnej Europie i północnej Azji. To spektakularne zjawisko astronomiczne charakteryzuje się krótkim czasem trwania. Faza maksymalna podczas przykrycia tarczy Słońca wynosi od 7 do 10 minut. Księżyc przykryje największą powierzchnię tej gwiazdy na Pomorzu, (20%) a najmniej na Podkarpaciu (5%). Zjawisko rozpocznie się o 11:48, faza maksymalna natomiast będzie miała miejsce o 12:49, a koniec przewidziany jest na 13:52.  

Zaćmienie Słońca czerwiec 2021: przez co oglądać zaćmienie?

Lornetka, aparat fotograficzny, klisza rentgenowska czy płyta CD zdecydowanie odpadają. W ten sposób można narazić się na osłabienie wzroku. Do obserwacji tego spektakularnego zjawiska astronomicznego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Okulary zaćmieniowe lub filtry słoneczne dla instrumentów optycznych są wskazane przy oglądaniu zaćmienia. Tylko takie narzędzia są w stanie ochronić nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jeśli nie mamy odpowiedniego zabezpieczenia, lepiej obejrzeć to zjawisko online. Pomocnym sprzętem będzie także kamera otworkowa z tekturową przesłoną, którą można wykonać samodzielnie. 

Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce - kiedy będzie miało miejsce?

Na całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce będziemy musieli poczekać więcej niż 100 lat, ponieważ będzie ono miało miejsce w 2135 roku. Z kolei obrączkowe zaćmienie widoczne z całego obszaru naszego kraju, przewidziane jest na 2075 rok. Na tę okazję również należy wyposażyć się w profesjonalny sprzęt, który umożliwi bezpieczną obserwację zjawiska. Do całkowitego zaćmienia Słońca dochodzi, kiedy Księżyc znajduje się w nowiu, a z perspektywy obserwatora Słońce i Księżyc są w tym samym miejscu na niebie. Zdaniem astrologów wszelkie zaćmienia przynoszą czas na refleksję, moment na kontakt z naszymi emocjami, myślami, lękiem oraz cierpieniem. Podczas tego zjawiska jesteśmy otoczeni aurą, która sprzyja głębokim przemyśleniom odnośnie sensu życia.

Więcej o: