Masz porowate włosy? Ten krótki test pomoże ci sprawdzić, czy właściwie dbasz o swoje pasma

Porowatość włosów, jak ją sprawdzić? Instnieje kilka sposobów, ale jeden z nich z łatwością wykonasz w domu. Czym charakteryzują się włosy porowate i jak o nie dbać? Oto kilka wskazówek, dzięki którym, twoje pasma już zawsze będą lśniące i piękne.

Porowatość włosów może być problemem, jeśli nie wiemy jaką odpowiednią pielęgnację stosować. Aby właściwie zadbać o nasze włosy, musimy poznać ich strukturę. Porowatość to struktura włosa, która może być inna, w zależności od zmiennych warunków. Jeśli marzysz o lśniących i mocnych włosach, to koniecznie poznaj ten jeden trik, który pomoże ci określić porowatość. Dzięki temu już nigdy nie popełnisz błędu w pielęgnacji włosów i dobierzesz odpowiednie kosmetyki. 

Zobacz wideo Cleo bardzo rzadko rozpuszcza włosy. W końcu wyjaśniła, dlaczego. Ma doczepy

Jak określić porowatość włosa i na czym ona polega? 

Porowatość włosów ma każdy z nas. Różni się jedynie intensywnością, a właśnie tutaj znaczna się niewielki kłopot. Jeśli nie umiemy określić porowatości, to często używamy niewłaściwych kosmetyków, niszcząc nieświadomie nasze pasma. Włosy dzielimy na niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Oznacza to, że mogą mieć skłonność do przesuszania, lub przetłuszczania, a każdy rodzaj wymaga indywidualnej opieki. Aby odpowiednio zabrać się za pielęgnację włosa, trzeba poznać jego cechę charakterystyczną. Włosy niskoporowate potrzebują produktów, które poprawią ich objętość. Często sprawiają wrażenie ciężkich i przetłuszczonych. Włosy średnioporowate, to włosy najbardziej popularne. Nie można ich ani przesuszać, ani nadmiernie nawilżać. Są matowe i łatwo się odkształcają. Należy je nawilżać i nabłyszczać, stosując balsamy i wcierki np. z olejków. Włosy wysokoporowate, to włosy mające skłonność wysokiego kręcenia. Niektóre osoby całkiem rezygnują z ich rozczesywania. Są gęste, suche i układają się w zaciśnięte sprężynki. Koniecznie nawilżaj je różnymi preparatami i pod żadnym pozorem nie pozwól na ich przesuszanie. Szczególnie latem nie wystawiaj ich na zbyt silne słońce. 

Porowatość włosów wymaga specjalnej pielęgnacji. Jak o nie dbać?

Aby nie zniszczyć swoich włosów, należy dobrać do nich odpowiednie kosmetyki. Najlepiej sprawdzą się te z prostym, naturalnym składem. W przypadku chemicznych substancji, które bywa, że niewiele nam mówią, możemy narazić swoje pasma na niepożądane działania. Niskoporowate włosy są szczególnie wrażliwe, dlatego w ich przypadku możesz ograniczyć pielęgnację poza myciem, jedynie do naturalnych wcierek stosowanych na skórę głowy. Są najbardziej delikatne, kiedy stosujesz preparaty zawierające sylikon i dużą liczbę protein. Postaraj się dobierać zamiast tego produkty lekkie, o ładnym zapachu

Jak sprawdzić porowatość włosów? Do szybkiego testu wystarczą nożyczki i woda

Test na porowatość włosów jest bardzo łatwy do wykonania. Co prawda, pozbawi cię kilku włosów, ale może zapobiec przed pozbawieniem cię kolejnych, które mogą wypadać z powodu przesuszenia. Aby wykonać test, należy naszykować szklankę z letnią wodą. Szklanka powinna być przezroczysta, abyśmy w pełni mogli zaobserwować zachodzące zjawisko. Obcięty niewielki kosmyk należy zanurzyć w wodzie i odczekać kilka minut, nie zmieniając położenia szklanki. Jeśli nasze włosy będą unosić się na powierzchni, oznacza to, że są wysokoporowate. Jeśli zaś opadną na dno, oznacza to niską porowatość. Jeśli włosy są średnioporowate, będą dryfować mniej więcej, w połowie szklanki. Sprawdź, jakie są twoje pasma i przekonaj się, jak prawidłowo o nie dbać, aby były zdrowe i mocne. 

Więcej o: