Najstarsza Polka niedawno miała urodziny. Ile skończyła lat? "Zawsze była bardzo aktywna"

W czym wnuk najstarszej Polki upatruje tajemnicy jej długowieczności? Jak podkreśla, pani Tekla odcina się od złych wspomnień, nie rozpamiętuje ich. - Wielokrotnie, gdy coś pójdzie nie tak powtarza, że dobrze, że tylko tyle się narobiło - zdradza pan Adam.

10 czerwca 2021 roku pani Tekla Juniewicz skończyła 115 lat. Z badań Gerontology Research Group, organizacji zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością, wynika, że pani Tekla jest obecnie najstarszą Polką i drugą najstarszą osobą w Europie - pierwsze miejsce zajmuje 117-letnia zakonnica Lucile Randon z Francji. Co więcej, Gliwiczanka znajduje się w pierwszej piątce żyjących najstarszych ludzi na świecie

Zobacz wideo

Pani Tekla przyszła na świat 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, 40 kilometrów od Lwowa. Gdy miała osiem lat, wybuchła I wojna światowa. Z kolei gdy była 33-latką, rozpoczęła się II wojna światowa. Jako 21-latka pani Tekla wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza. Małżeństwo przeprowadziło się do Borysławia. Tam na świat przyszły ich dwie córki - Urszula oraz Janina. W 1945 roku w tamach tak zwanej repatriacji wraz z rodziną przeprowadziła się wraz z rodziną do Gliwic. 

Sekret długowieczności

Jak informuje gliwickie wydanie "Gazety Wyborczej", aż do 103. roku życia kobieta była samodzielna. W następnych latach zaopiekowały się nią wnuki: Adam oraz Anna. - Babcia to niezwykła osoba. Zawsze była bardzo aktywna, opiekuńcza, wesoła i bardzo harda. Do dziś, jak na swój wiek, jest w dobrej kondycji, chociaż coraz więcej śpi. Mniej też ogląda telewizji, ale ożywia się, gdy gotuje Karol Okrasa albo ogląda film dokumentalny o Titanicu - miała 8 lat, gdy zatonął brytyjski transatlantyk - mówi wnuk pani Tekli, Adam w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

W czym pan Adam upatruje sekretu długowieczności swojej babci? Jak podkreśla, pani Tekla odcina się od złych wspomnień, nie rozpamiętuje ich. - Wielokrotnie, gdy coś pójdzie nie tak powtarza, że dobrze, że tylko tyle się narobiło - zdradza wnuk najstarszej Polki.

Urodziny najstarszej Polki

Pan Wacław Jan Kroczek, który od lat przyjaźni się z panią Teklą, niedawno na swoim profilu na Facebooku opublikował post, w którym poinformował o urodzinach najstarszej Polki. - Jest pierwszą Polką we współczesnej historii, która przekroczyła barierę wieku 112, 113, 114 lat - napisał. Co ciekawe, pan Wacław jest polskim korespondentem i administratorem przy Gerontology Research Group. Poza tym prowadzi stronę o najstarszych Polkach i Polakach.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: