Wszystko zaczęło się w Holandii. O północy 1 kwietnia 2001 roku cztery jednopłciowe pary powiedziały sobie "tak" przed burmistrzem Amsterdamu, Jobem Cohenem, który specjalnie na tę okazję objął funkcję kierownika urzędu stanu cywilnego. W ten sposób kraj tulipanów postawił krok milowy w stronę równouprawnienia par jednopłciowych i stał się przykładem dla niespełna 30 kolejnych narodów, które w miarę upływu czasu zmieniały swoje przepisy dotyczące formalizacji związków par homoseksualnych. Może też być przykładem dla państw, które jeszcze tego nie zrobiły. Oto, jak wyglądają śluby par jednopłciowych w niektórych państwach na świecie.
Niemcy zalegalizowały związki jednopłciowe w 2017 roku.
To emocjonujący moment, który pozostanie symbolem. Przejście do terminu »małżeństwo« pokazuje, że państwo niemieckie uznaje nas za równych sobie
- mówił w rozmowie z "The New York Times" Karl Kreile, jeden z pierwszych mężczyzn, który mógł zgodnie z prawem poślubić partnera. Teraz inne pary idą w ich ślady.
Wolałbym dzielić z tobą jedno życie, niż stawić czoła wszystkim wiekom tego świata w samotności
- napisał pod opublikowanym przez siebie zdjęciem jeden z nowożeńców.
Południowa Afryka zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci w 2006 roku jako pierwszy kraj w Afryce i piąty na świecie.
Tshepo Cameron Modisane i Thoba Calvin Sithol byli pierwszymi mężczyznami w RPA, którzy powiedzieli sobie "tak" i wyprawili wesele zgodnie z rdzennymi tradycjami grup etnicznych Zulu i Tswana.
Wielkim krokiem, jaki zrobiliśmy w naszym związku jako para gejów, było przedstawienie się naszym rodzinom. Mamy szczęście, że posiadamy wspierające rodziny, które się o nas troszczą. Mimo że jesteśmy gejami, nadal nas kochają
– mówił wówczas Modisane "Mamba Online".
Małżeństwa osób tej samej płci są legalne w Nowej Zelandii od 19 sierpnia 2013 roku.
Jesteśmy razem od 11 lat, a fakt, że jako pierwsi złożymy sobie przysięgę na całe życie, w miejscu tak pięknym jak Nowa Zelandia, jest zarówno historycznie znaczący, jak i ważny w naszym życiu osobistym
- mówił Paul McCarthy, który jako pierwszy zawarł związek małżeński ze swoim partnerem w Nowej Zelandii.
W sierpniu 2018 roku kostarykański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy zakazujące małżeństw osób tej samej płci są niezgodne z konstytucją.
Dzisiaj Kostaryka oficjalnie uznaje małżeństwa osób tej samej płci
– ogłosił w maju 2020 roku na Twitterze prezydent Carlos Alvarado Quesada.
Dzisiaj świętujemy wolność, równość i nasze demokratyczne instytucje. Niech empatia i miłość będą kompasem, który poprowadzi nas i pozwoli nam iść naprzód i budować kraj, w którym jest miejsce dla wszystkich
- napisał. Wśród pierwszych par, które wzięły ślub w Ameryce Środkowej, była Aleksandra Quiros i Dunia Araya, pobrały się w Heredii, gdy uchwalono prawo. Później inne pary poszły w ich ślady.
Od 2015 roku także w Stanach Zjednoczonych rośnie liczba małżeństw osób tej samej płci. W rzeczywistości co dziesiąta osoba LGBTQ w kraju jest w związku małżeńskim.
Amerykanie LGBT … są pełnoprawnymi i równymi obywatelami i zasługują na prawa obywatelskie. Obejmuje to małżeństwo
– podkreślała była sekretarz stanu Hillary Clinton w nagraniu z 2013 roku.
Tajwan jest pierwszym krajem w Azji, w którym małżeństwa jednopłciowe są legalne.
Chociaż w Polsce wiele par homoseksualnych decyduje się na ślub humanistyczny, nie jest on równoznaczny z byciem postrzeganym przez prawo jako małżeństwo. Chociaż z opublikowanych niedawno wyników Eurobarometru wynika, że 45 procent Polek i Polaków uważa, że w całej Europie powinna obowiązywać równość małżeńska, pary jednopłciowe wciąż są w świetle prawa obcymi dla siebie ludźmi. Także ci, którzy jak Jakub i Dawid pobiorą się zagranicą, po powrocie do kraju nie są traktowani jako małżeństwo.