Jak wyglądają śluby osób tej samej płci na świecie? W Polsce też się odbywają, choć prawo ich nie uznaje

Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kostaryka, Dania, Ekwador, Finlandia, Francja, Kanada, Kolumbia, Niemcy, Islandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia, RPA, Hiszpania, Szwecja, Tajwan, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Urugwaj. 29 państw, w których pary homosekualne mogą się pobrać i być uznawane przez prawo za małżeństwo. W Polsce prawo nie uznaje związku par jednopłciowych, ale śluby również się odbywają.

Wszystko zaczęło się w Holandii. O północy 1 kwietnia 2001 roku cztery jednopłciowe pary powiedziały sobie "tak" przed burmistrzem Amsterdamu, Jobem Cohenem, który specjalnie na tę okazję objął funkcję kierownika urzędu stanu cywilnego. W ten sposób kraj tulipanów postawił krok milowy w stronę równouprawnienia par jednopłciowych i stał się przykładem dla niespełna 30 kolejnych narodów, które w miarę upływu czasu zmieniały swoje przepisy dotyczące formalizacji związków par homoseksualnych. Może też być przykładem dla państw, które jeszcze tego nie zrobiły. Oto, jak wyglądają śluby par jednopłciowych w niektórych państwach na świecie. 

Zobacz wideo Czy "uchwały anty-LGBT" powinny skutkować odebraniem środków unijnych?

Niemcy

Niemcy zalegalizowały związki jednopłciowe w 2017 roku. 

To emocjonujący moment, który pozostanie symbolem. Przejście do terminu »małżeństwo« pokazuje, że państwo niemieckie uznaje nas za równych sobie

- mówił w rozmowie z "The New York Times" Karl Kreile, jeden z pierwszych mężczyzn, który mógł zgodnie z prawem poślubić partnera. Teraz inne pary idą w ich ślady.

Wolałbym dzielić z tobą jedno życie, niż stawić czoła wszystkim wiekom tego świata w samotności

- napisał pod opublikowanym przez siebie zdjęciem jeden z nowożeńców. 

 

Republika Południowej Afryki

Południowa Afryka zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci w 2006 roku jako pierwszy kraj w Afryce i piąty na świecie.

 

Tshepo Cameron Modisane i Thoba Calvin Sithol byli pierwszymi mężczyznami w RPA, którzy powiedzieli sobie "tak" i wyprawili wesele zgodnie z rdzennymi tradycjami grup etnicznych Zulu i Tswana.

Wielkim krokiem, jaki zrobiliśmy w naszym związku jako para gejów, było przedstawienie się naszym rodzinom. Mamy szczęście, że posiadamy wspierające rodziny, które się o nas troszczą. Mimo że jesteśmy gejami, nadal nas kochają

– mówił wówczas Modisane "Mamba Online". 

Nowa Zelandia, 2013

Małżeństwa osób tej samej płci są legalne w Nowej Zelandii od 19 sierpnia 2013 roku. 

Jesteśmy razem od 11 lat, a fakt, że jako pierwsi złożymy sobie przysięgę na całe życie, w miejscu tak pięknym jak Nowa Zelandia, jest zarówno historycznie znaczący, jak i ważny w naszym życiu osobistym

- mówił Paul McCarthy, który jako pierwszy zawarł związek małżeński ze swoim partnerem w Nowej Zelandii. 

 

Kostaryka, 2020

W sierpniu 2018 roku kostarykański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy zakazujące małżeństw osób tej samej płci są niezgodne z konstytucją.

Dzisiaj Kostaryka oficjalnie uznaje małżeństwa osób tej samej płci

– ogłosił w maju 2020 roku na Twitterze prezydent Carlos Alvarado Quesada.

Ikea wprowadziła limitowaną tęczową wersję tradycyjnej niebieskiej torby FRAKTA Ikea wprowadziła do sprzedaży tęczowe torby. Oburzenie prawicowców silniejsze niż miłość do klopsików. "Nic już nie kupię"

Dzisiaj świętujemy wolność, równość i nasze demokratyczne instytucje. Niech empatia i miłość będą kompasem, który poprowadzi nas i pozwoli nam iść naprzód i budować kraj, w którym jest miejsce dla wszystkich

- napisał. Wśród pierwszych par, które wzięły ślub w Ameryce Środkowej, była Aleksandra Quiros i Dunia Araya, pobrały się w Heredii, gdy uchwalono prawo. Później inne pary poszły w ich ślady.

 

Stany Zjednoczone

Od 2015 roku także w Stanach Zjednoczonych rośnie liczba małżeństw osób tej samej płci. W rzeczywistości co dziesiąta osoba LGBTQ w kraju jest w związku małżeńskim.

Amerykanie LGBT … są pełnoprawnymi i równymi obywatelami i zasługują na prawa obywatelskie. Obejmuje to małżeństwo

– podkreślała była sekretarz stanu Hillary Clinton w nagraniu z 2013 roku.

 

Tajwan

Tajwan jest pierwszym krajem w Azji, w którym małżeństwa jednopłciowe są legalne. 

 

W Polsce śluby par jednopłciowych nie są równoznaczne z formalizacją związku

Chociaż w Polsce wiele par homoseksualnych decyduje się na ślub humanistyczny, nie jest on równoznaczny z byciem postrzeganym przez prawo jako małżeństwo. Chociaż z opublikowanych niedawno wyników Eurobarometru wynika, że 45 procent Polek i Polaków uważa, że w całej Europie powinna obowiązywać równość małżeńska, pary jednopłciowe wciąż są w świetle prawa obcymi dla siebie ludźmi. Także ci, którzy jak Jakub i Dawid pobiorą się zagranicą, po powrocie do kraju nie są traktowani jako małżeństwo.

 

Victoria Beckham kolekcją ze Spice Girls wspiera LGBT+. Jak wygląda koszulka za 400 zł? Victoria Beckham kolekcją ze Spice Girls wspiera LGBT+. Jak wygląda koszulka za 400 zł?

Więcej o: