Wybór imienia dla dziecka to często niełatwa decyzja. Nic jednak dziwnego, gdyż dane imię będzie towarzyszyło mu przez całe życie. Co ciekawe, jak wynika z badań przeprowadzonych przez psycholożki Krystynę Doroszewicz z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej i Ewę Stanisławiak z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, nadawanie konkretnych imion ma większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Okazuje się bowiem, że za większością imion nadawanych w naszym kraju idą stereotypy. Polacy często już na podstawie samego imienia danej osoby, zanim jeszcze ją poznają, potrafią wytworzyć w swojej głowie pewne wyobrażenia na jej temat. Otóż niemal każde imię ma dla nas jakieś (pozytywne lub negatywne) zabarwienie lub z czymś nam się kojarzy. Może zatem w pewnym stopniu decydować o tym, jak odbierają nas inni - w tym np. nauczyciele oraz rówieśnicy w szkole czy przełożeni w pracy.
Okazuje się, że niezbyt miłe skojarzenia ludzie mają ze spolszczonymi odpowiednikami zagranicznych imion - jest to m.in. Dżesika, Brajan, Vanessa, Jennifer, Dżastin czy Nikola. Otóż z badań wynika, że imiona te kojarzą nam się raczej z niskim statusem społecznym rodziców, którzy na siłę próbują podnieść go poprzez nazwanie pociechy w "światowy" sposób. Wybierając takie imię, rodzice zwykle chcą dobrze dla swojego dziecka, by te swoim imieniem wyróżniało się na tle innych. Niestety efekt jest raczej odwrotny do zamierzonego.
- W Polsce takie różnice pomiędzy grupami społecznymi są jeszcze bardziej widoczne, ponieważ przez komunizm przerwano nam ciągłość tkanki kulturowej. Gdyby te grupy wiedziały, że na ludziach zamożniejszych rzadkie imiona nie robią specjalnego wrażenia, bo tamci wolą prostotę, tradycję i od Oskara preferują Wojciecha czy Adama. Ale oni tego nie widzą, postrzegają świat trochę jak loda przez szybę. A potem to dziecko z wyszukanym imieniem musi się borykać z różnymi reakcjami ze strony generalnie konserwatywnego polskiego społeczeństwa - powiedział w rozmowie z serwisem eDziecko.pl psycholog biznesu, Jacek Santorski.
Wybierając imię dla dziecka najlepiej jest jednak kierować się prostotą. Nie podążać za aktualną modą, która nie oszukujmy się bywa czasem dziwna, nie szukajmy najbardziej oryginalnych wariantów i nie spolszczajmy na siłę zagranicznych imion. Jak widać klasyka sprawdza się najlepiej również w przypadku wyboru imion. Jeśli natomiast bardzo chcesz nadać dziecku zagraniczne imię, a twoje nazwisko do tego pasuje, pozostaw je w oryginalnej pisowni.