Bon turystyczny dla seniorów. Komu będzie przysługiwał, od kiedy i ile wynosi?

Nowy projekt wsparcia branży turystycznej, zyskał poparcie wielu osób. Przygotowany przez rząd dofinansowanie dla seniorów, prawdopodobnie wejdzie w życie jeszcze latem tego roku. Bezpartyjny senator Krzysztof Kwiatkowski oznajmił, że 9 mln seniorów z całego kraju, otrzyma specjalny bon na wzór tego, który przysługuje rodzinom z dziećmi. Co jeszcze o nim wiemy?

Bon dla seniorów, to projekt ustawy o jednorazowej zapomodze dla osób starszych. Jej celem jest wsparcie branży turystycznej, która przechodzi kryzys po lockdownie spowodowanym przez COVID-19. Taki bon przysługuje już rodzinom z dziećmi, a lista miejsc, w których można go wykorzystać, widnieje na oficjalnej stronie internetowej. Rząd proponuje identyczną kwotę przeznaczyć dla seniorów, aby zadbać również o ich wypoczynek. Projekt ma być wcielony w życie już na początku września tego roku, lub wcześniej i obejmuje 9 mln seniorów z całej Polski. Ile będzie wynosił i jakie warunki należy spełnić?

Zobacz wideo Piotr Rubik mówi do teściowej po imieniu. Jakie mają relacje?

Bon turystyczny dla seniorów. Ile wynosi dofinansowanie i jakie warunki trzeba spełnić?

Polski Bon Turystyczny dla Seniora, bo taką nazwę nosi projekt, ma wynosić 500 złotych i będzie prawdopodobnie przyznany jednorazowo. Ustawa jest wzorowana na bonie turystycznym przyznanym już rodzinom z dziećmi. Rząd ma na celu ratowanie polskiej branży turystycznej, a także zapewnienie najstarszym obywatelom kraju, warunków do godnego wypoczynku w sezonie letnim. Realizacja bonu ma obowiązywać na terenie ośrodków wypoczynkowych, sanatoriów i hoteli, w okresie od 1 września bieżącego roku do 31 marca 2022 r. Jest to czas, w którym usługi turystyczne mają zmniejszony ruch. Zgodnie z zapowiedzianą ustawą, warunkiem do otrzymania bonu będzie status emeryta lub rencisty. 

Polski Bon Turystyczny dla Seniora. Z jakimi kosztami wiąże się wsparcie najstarszych obywateli?

Ustawa została wstępnie przegłosowana, a dodatkowy program benefitowy dla najstarszych obywateli, ma kosztować podatników ponad 1,2 mld złotych. Projekt zostanie zatwierdzony ostatecznie w momencie, w którym Izba Wyższa uchwali ustawę, a ta trafi do Sejmu. Z bonu wypoczynkowego ma skorzystać około 25 procent osób starszych z całej Polski. 

Bon Turystyczny dla rodzin z dziećmi. Do kiedy można go wykorzystać?

Świadczenie dla rodzin z dziećmi w formie Polskiego Bonu Turystycznego, jest przyznawane obecnie dla rodzin z dziećmi. Wynosi 500 złotych na każde dziecko i można je wykorzystać jednorazowo. jest przyznawane na potomka, na którego przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Można go aktywować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wykorzystać na konkretne atrakcje turystyczne do marca 2022 roku. Bon Turystyczny jest możliwy do realizacji od 1 Sierpnia 2020 roku. Skorzystało już z niego wielu Polaków, a ich liczba nadal rośnie. Nie można go zamienić na gotówkę, a obiekty turystyczne, w których go zrealizujemy, znajdziemy na stronie internetowej pod linkiem: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Więcej o: