300 plus zmieni się od 1 lipca. Pieniądze dla dziecka z programu "Dobry start" na nowych zasadach

Rząd wprowadził zmiany w programie "Dobry start". 15 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia zmieniającego zasady naboru wniosków. Dzięki temu uda się ograniczyć koszty obsługi programu. Jak będzie teraz wyglądało składanie wniosków na 300 plus?

Przyjęty przez rząd projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zmienia zasady naborów wniosków do programu "Dobry start" na rok szkolny 2021/2022. Składanie wniosków będzie odbywało się tylko w formie elektronicznej, a ich weryfikacją i przyznawaniem świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Panna młoda zaskoczyła pana młodego podczas ślubu Panna młoda zaskoczyła weselnych gości. Jej wyczyn podzielił internautów. "Mój mąż by wyszedł"

Zobacz wideo Pandemia uderza w młodych. Psychiatra: Narastają w nich trudne emocje

Zmiany w programie "Dobry Start". Od 1 lipca 2021 roku wnioski na 300 plus można składać tylko elektronicznie

Od 1 lipca nie będzie możliwe składanie papierowych wniosków o 300 plus. Zaproponowane przez Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zmiany mają ograniczyć koszty obsługi wniosków. Do tej pory około 30 procent wnioskodawców wybierało papierową formę składania wniosku. Rezygnacja z przyjmowania papierowych wniosków zredukują koszty obsługi programu, dzięki czemu budżet państwa zaoszczędzi około 488 mln złotych w ciągu najbliższych 10 lat. 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaznaczyło, że rodzice, którzy do tej pory składali wnioski o świadczenie w formie elektronicznej (przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS, czy system Empatia) nie odczują zmian. Składanie wniosków w takiej formie będzie odbywało się w takim samym trybie, jak do tej pory. 

Przyznawaniem świadczeń zajmie się ZUS i będzie się odbywało za pośrednictwem platformy Usług Elektronicznych. Jak zapewnia rząd, każdy wnioskodawca będzie mógł skorzystać z konta już założonego na platformie (np. w związku z uprzednim korzystaniem z bonu turystycznego, innych form wsparcia bądź z uwagi na bycie płatnikiem składek), albo bezproblemowo założy takie konto dla celów wnioskowania o 300 plus.

Paulina Klepacz, Kamila Raczyńska - Chomyn, Aleksandra Nowak, autorki książki 'Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slut-shamingu' "Byłam w piątej klasie i usłyszałam, że skończę pod latarnią"

Program "Dobry start". 300 plus dla kogo i do jakiego wieku? 

"Dobry start" jest świadczeniem dla rodziców i opiekunów dzieci uczących się oraz dla pełnoletnich uczniów do 20 roku życia, którzy nie są już na utrzymaniu rodziców. Dzieciom niepełnosprawnym świadczenie wypłacane jest do ukończenia 24 roku życia. Środki z programu nie przysługują studentom. W ramach programu wnioskodawcy otrzymują co roku jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na każde dziecko, które rozpoczyna rok szkolny. Przy przyznawaniu świadczenia nie jest brany pod uwagę dochód rodziny. 

W tym roku rodzice mogą składać wnioski o świadczenie 300 plus od 1 lipca do 30 listopada.

Więcej o: