Czyszczenie fug - poznaj skuteczne rozwiązania na czyste fugi. Będzie lśniąco i sterylnie

Czyszczenie fug w łazience dla wielu osób jest żmudnym zajęciem. Zwłaszcza jeżeli w naszej łazience występują trudno dostępne miejsca. Poznaj sprawdzone sposoby na lśniące fugi.
Zobacz wideo Kuchenne katastrofy. Jak uratować zbyt słoną lub za tłustą zupę? Jak wyczyścić przypalony garnek?

Jak wyczyścić fugi - zadbaj o odpowiednie środki myjące i sprzęt

Jak wyczyścić fugi na połysk? Na samym wstępne musimy zadbać o akcesoria, które ułatwią nam domowe porządki. W tym celu powinniśmy wyposażyć się w:

  • szczoteczkę do zębów - będzie pomocna przy bezpośrednim czyszczeniu fug
  • druciak - upora się z ciężkimi zabrudzeniami
  • szczotka do czyszczenia - wyczyści bez trudu większe powierzchnie
  • ściereczka bawełniana - jest pomocna w trakcie ściągania wody i zabrudzeń
  • butelka ze spryskiwaczem - przyda nam się do rozpylania czyszczącego roztworu
  • duża gąbka

Jednak samo przygotowanie sprzętu to nie wszystko. Przede wszystkim potrzebny jest nam skuteczny preparat, który jednocześnie usunie zabrudzenia, a z drugiej strony będzie bezpieczny dla naszego zdrowia i środowiska. Na szczęście jest kilka domowych rozwiązań, z których możesz skorzystać.

Czyszczenie pralki. Domowe sposoby Czyszczenie pralki. Domowe sposoby za mniej niż 3 zł

Czym wyczyścić fugi, aby były nieskazitelnie czyste?

Czym wyczyścić fugi, aby było to skuteczne, a z drugiej strony nie szkodziło naszemu zdrowiu? Nie od dziś wiadomo, że profesjonalna chemia służąca do sprzątania w dużej mierze gwarantuje nam odpowiednie działanie, ale z drugiej strony niestety nie jest obojętna dla naszego organizmu i środowiska. Jednak jak powszechnie wiadomo, istnieje mnóstwo sposobów na pozbycie się niechcianych zanieczyszczeń, wykorzystując w tym celu bezpieczne środki. Co ważne, są one skuteczne, zdrowe, naturalne i bez trudu możemy wykonać je w domu. Do grupy naturalnych detergentów możemy zaliczyć:

  • Sodę oczyszczoną - nie tylko pozbywa się brudu, zacieków, ale i kamienia. Chcąc wyczyścić fugi, należy wykonać roztwór wodny z sodą. Musi być on stosunkowo gęsty. Tworzymy coś na wzór piany. Następnie nakładamy ją na fugi i zostawiamy na kilka minut. Następnie bierzemy szczoteczkę i czyścimy dokładnie te miejsca. Jeżeli fugi są mocno zniszczone i zabrudzone, możemy powtórzyć zabieg.
  • Ocet to kolejny sprzymierzeniec w walce z brudnymi fugami. Ocet jest niezwykle uniwersalnym produktem. Służy on nie tylko do sprzątania, ale i jest przydatny w kuchni. Używając go jako detergentu, musimy przelać go do butelki ze spryskiwaczem. Następnie dodać do niego wodę (1:1). Całość wymieszać. Dalej spryskać daną powierzchnię i zostawić na pewien czas. W zależności od poziomu zabrudzenia będzie to od kilku minut do kilku godzin. Najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie octu na noc. Pamiętajmy jednak, że ocet wytwarza bardzo intensywny zapach. Co prawda nie jest on szkodliwy, ale może być nieprzyjemny dla wielu osób. Na szczęście po krótkim czasie zapach ulatnia się.
  • Kwasek cytrynowy - wykazuje podobne działanie jak jego poprzednicy. Wykonujemy z niego masą czyszczącą (papkę) i nakładamy na dane miejsca. Kolejno czyścimy i spłukujemy wodą.
  • Sok z cytryny - to rozwiązanie, które możemy stosować profilaktycznie. Wyciskamy sok z kilku cytryn, mieszamy z wodą i spryskujemy. Zaletą tego rozwiązanie jest to, że posiada ono przepiękny, naturalny cytrynowy aromat, który będzie unosił się po całej łazience.

Jak wyczyścić piekarnik? Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? To banalnie proste!

Czym wyczyścić fugi na podłodze?

Czym wyczyścić fugi na podłodze, aby były one czyste i lśniące? Wbrew pozorom podłoga jest elementem pomieszczenia, które rzuca nam się najbardziej w oczy. Niestety jest ona narażona na zabrudzenia dużo bardziej aniżeli ściany. Jednak czyszczenie fug nie musi być skomplikowane. Wykonujemy to podobnie jak w przypadku ścian. Możemy zastosować wyżej wymienione rozwiązania. W celach profilaktycznych można dodać odrobinę octu w trakcie tradycyjnego mycia do płynu uniwersalnego. Jeżeli zabrudzenia są bardziej intensywne, należy nałożyć sodową piankę i pozostawić na pewien czas, aż zabrudzenia zaczną się rozpuszczać.

Zobacz też: Sposób na miękkie i pachnące pranie jest banalnie prosty! Wystarczy, że wrzucisz do pralki dwie rzeczy

Więcej o: