Kwiaty do łazienki - trzy rośliny, które będą czuły się dobrze w wilgotnym pomieszczeniu

Kwiaty do łazienki powinny być nie tylko dekoracyjne, ale także muszą dobrze wzrastać w wilgotynch pomieszczeniach, gdzie zazwyczaj nie ma dostępu do światła dziennego. Ważne jest też, aby posiadały właściwości oczyszczające powietrze. Poznaj kwiaty idealne do łazienki.

Kwiaty w łazience są niczym naturalna dekoracja oraz zielony filtr. Wpływają na nasze samopoczucie. Stan naszego ducha. Podnoszą poziom odprężenia i zbliżają nas do natury. Dają nam tak wiele zalet - przy odrobinie naszego wysiłku i zwrócenia na nie uwagi.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Rośliny do łazienki - sprawdź czym się kierować podczas wyboru

Rośliny do łazienki to niełatwy wybór. Muszą być one odporne, "wilgotnolubne" i doskonale się prezentować. Nie od dziś wiadomo, że kwiaty nie służą tylko i wyłącznie do dekoracji, ale także dają nam możliwość korzystania z ich właściwości. Na szczęście większość roślin jest doskonale dostosowanych do wilgotnego środowiska. Co więcej jest to przestrzeń, która sprzyja rozwojowi kwiatów. Przejdźmy zatem do konkretnych gatunków roślin, które są stworzone do ustawienia ich w łazience.

Kwiat do łazienki bez okna - skrzydłokwiat: naturalny filtr dla Twojego domu

Skrzydłokwiat jest nie tylko niezwykle efektowny, ale przede wszystkim wykazuje on działanie prozdrowotne dla naszego organizmu oraz sprzyja polepszeniu domowego środowiska. Oto kilka powodów, dla których warto jest wybrać tę roślinę:

 • Oczyszcza powietrze - skrzydłokwiat jest rośliną, która doskonale dba o jakość powietrza w naszym domu i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wyraźne nieprzyjemne zapachy, ale i ukryte związki chemiczne, które działają bardzo negatywnie na nasze zdrowie. 
 • Chroni pomieszczenia przed wilgocią - łazienka jest miejscem, które w szczególności narażone jest na działanie wilgoci - a tym samym rozprzestrzeniania się zarodków pleśni. Sytuacja staje się o wiele bardziej skomplikowana, kiedy w danym wnętrzu nie mamy okna, które umożliwiałoby nam regularne wietrzenie. Na szczęście z pomocą przychodzi nam skrzydłokwiat.
 • Uspokaja, wycisza, pomaga się zrelaksować. Zielony kolor, energia i bliskość natury sprawiają, że łatwiej jest nam odprężyć się po całym dniu. 
 

Kiedy znamy już właściwości skrzydłokwiatu, przyszedł czas na wymienienie zasad uprawy i pielęgnacji. Przejdźmy zatem do sedna:

 • Skrzydłokwiat nie lubi nadmiernej ilości słońca. Doskonale rozwija się w półcieniu.
 • Lubi wilgotne pomieszczenia.
 • Powinno się go podlewać kilka razy w tygodniu, w zależności od pory roku. Musimy dbać o to, aby nie był on przesiąknięty nadmierną ilością wody.
 • Skrzydłokwiat uwielbia delikatne zraszanie wodą
 • Należy, co jakiś czas, czyścić jego liście. Będzie on wówczas lepiej oczyszczał wnętrze.
 • Optymalna temperatura jego wzrostu to około 18-22 stopni Celsjusza.

Ważna wskazówka: Skrzydłokwiat jest niebezpieczny dla zwierząt, zatem nie można trzymać go w miejscu łatwo dostępnym dla pupili.

Roślina do łazienki - elegancki storczyk

Roślina do łazienki nie powinna być wymagająca. Jednak to, co jest najważniejsze, to właściwości oczyszczające. Storczyk pozbywa się z powietrza:

 • acetonu - znajduje się on w detergentach;
 • formaldehydu - wykorzystuje się go do produkcji farb, lakieru do włosów, mydła, szamponu;
 • chloroformu - możemy znaleźć go w środkach czystości.
 

Funkcje oczyszczające to nie wszystkie mocne strony. Należy tu wymienić, także:

 • ochronę przed pleśnią,
 • pozbywanie się nadmiernej ilości wilgoci,
 • walory estetyczne - upiększają łazienkę,
 • piękny zapach.

Co do wymagań, to lubi on rozproszone światło słoneczne. Zatem storczyki powinny być stawiane na wschodnich parapetach. Storczyki powinny być podlewane mniej więcej raz w tygodniu. Nie możemy używać nadmiernej ilości wody. Nie mniej jednak warto od czasu do czasu ustawić go w podstawce z wodą na okres około 40 minut. Lubi zraszanie wodą. Kwiaty należą do ciepłolubnych.

Monstera dziurawa - odrobina egzotyki w nietuzinkowej łazience

Monstera dziurawa to kolejna propozycja łazienkowej rośliny. Jest ona niezwykle ekspozycyjna, a przy tym doskonale oczyszcza powietrze. Jej zaletą jest, także to, iż nie wymaga od nas specjalnej pielęgnacji. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które zaczynają swoją przygodę z domową uprawą roślin. Należy do gatunku roślin, które lubią półcień i niezbyt obfite podlewanie (około raz w tygodniu). Ponadto jest wytrzymała na pewne ogrodnicze błędy.

 
Więcej o: