Urlop okolicznościowy na ślub. Kiedy można z niego skorzystać? Jest jeden warunek

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu to płatny urlop pracowniczy, który przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Kiedy można go wykorzystać? Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje?

Urlop okolicznościowy udzielany jest pracownikowi (zatrudnionemu na umowę o pracę) ze względu na ważne wydarzenie rodzinne lub osobiste: ślub, narodziny dziecka czy śmierć bliskiej osoby. To płatny urlop dodatkowy, który nie wlicza się do wymiaru urlopu wypoczynkowego. 

Zobacz wideo Wybierasz się na ślub? Zrób samodzielnie prezent dla państwa młodych!

Ślub. Czym różni się ceremonia urzędowa od wyznaniowej? Zdjęcie ilustracyjneŚlub. Czym różni się ceremonia urzędowa od wyznaniowej?

Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje z okazji ślubu?

Pracownikowi, który wstępuje w związek małżeński, należą się dwa dni urlopu okolicznościowego. Jest jednak pewien warunek: ślub musi być cywilny lub konkordatowy. Urlop okolicznościowy przysługuje tylko w przypadku, gdy zawierane małżeństwo ma konsekwencje cywilnoprawne. 

O urlop okolicznościowy mogą się ubiegać także rodzice z okazji ślubu dziecka. Rodzicom przysługuje jeden dzień takiego urlopu. Natomiast dziadkowie, rodzeństwo, jak również macocha lub ojczym nie mogą liczyć na skorzystanie z tej formy urlopu. 

Wniosek o urlop okolicznościowy z okazji ślubu. Jak udokumentować zdarzenie? 

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego pracownikowi. Warto jednak wcześniej poinformować przełożonego o urlopie i złożyć wniosek o dni wolne. Wniosek o urlop okolicznościowy powinien zawierać:

  • dane pracownika;
  • dane pracodawcy;
  • okoliczność uprawniająca do skorzystania z urlopu;
  • liczbę dni urlopu;
  • termin wykorzystania urlopu.

W późniejszym terminie należy potwierdzić okoliczność uprawniającą do urlopu i przedłożyć pracodawcy skrócony akt małżeństwa. 

Fryzury ślubne 2021 - co będzie modne w tym roku? Zdjęcie ilustracyjneFryzury ślubne 2021 - sprawdź lookbook na sezon 2021

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy? 

Nie ma określonego terminu wykorzystania urlopu okolicznościowego na ślub. Są to jednak dni, które powinny być wykorzystane na działania związane z ceremonią, więc lepiej nie odwlekać ich wykorzystania.

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Za urlop okolicznościowy otrzymasz takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymałabyś, gdybyś pracowała w tym dniu.

Co jednak w wypadku, kiedy ślub z jakiegoś powodu nie dojdzie do skutku? W tym momencie tracisz prawo do urlopu okolicznościowego, a te dwa lub jeden dzień liczą się jako wykorzystany urlop wypoczynkowy. 

Więcej o: