Urlop okolicznościowy udzielany jest pracownikowi (zatrudnionemu na umowę o pracę) ze względu na ważne wydarzenie rodzinne lub osobiste: ślub, narodziny dziecka czy śmierć bliskiej osoby. To płatny urlop dodatkowy, który nie wlicza się do wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Pracownikowi, który wstępuje w związek małżeński, należą się dwa dni urlopu okolicznościowego. Jest jednak pewien warunek: ślub musi być cywilny lub konkordatowy. Urlop okolicznościowy przysługuje tylko w przypadku, gdy zawierane małżeństwo ma konsekwencje cywilnoprawne.
O urlop okolicznościowy mogą się ubiegać także rodzice z okazji ślubu dziecka. Rodzicom przysługuje jeden dzień takiego urlopu. Natomiast dziadkowie, rodzeństwo, jak również macocha lub ojczym nie mogą liczyć na skorzystanie z tej formy urlopu.
Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego pracownikowi. Warto jednak wcześniej poinformować przełożonego o urlopie i złożyć wniosek o dni wolne. Wniosek o urlop okolicznościowy powinien zawierać:
W późniejszym terminie należy potwierdzić okoliczność uprawniającą do urlopu i przedłożyć pracodawcy skrócony akt małżeństwa.
Nie ma określonego terminu wykorzystania urlopu okolicznościowego na ślub. Są to jednak dni, które powinny być wykorzystane na działania związane z ceremonią, więc lepiej nie odwlekać ich wykorzystania.
Za urlop okolicznościowy otrzymasz takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymałabyś, gdybyś pracowała w tym dniu.
Co jednak w wypadku, kiedy ślub z jakiegoś powodu nie dojdzie do skutku? W tym momencie tracisz prawo do urlopu okolicznościowego, a te dwa lub jeden dzień liczą się jako wykorzystany urlop wypoczynkowy.