Kiedy wypada pierwszy dzień lata 2021? Już niedługo kalendarzowy i astronomiczny początek lata

W końcu nadeszły długo wyczekiwane przez wszystkich ciepłe dni. I choć pogoda typowo letnia i upały dają się we znaki, to według kalendarza dalej mamy wiosnę. Kiedy wypada pierwszy dzień lata 2021?

Lato jest ulubioną porą roku wielu z nas. Kojarzy się ze słońcem, wyjazdami i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. To pora roku długo wyczekiwana przez uczniów, bo właśnie wtedy mają upragnione wakacje. Jednak kiedy tak naprawdę rozpoczyna się lato? 

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Pierwszy dzień lata 2021. Kiedy zaczyna się astronomiczne lato? 

Niewiele osób wie, że pierwszy dzień astronomicznego i kalendarzowego lata, to nie zawsze są te same daty. Astronomiczne lato rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego - czyli między 21 a 22 czerwca. Astronomiczne lato co roku zaczyna się w innym momencie ze względu na to, że w naszym kalendarzu liczba dni wynosi 365 lub 366, natomiast pełny obieg Ziemi wokół Słońca zajmuje 365,24 dni. Właśnie dlatego różnice w początku lata wynoszą zazwyczaj kilka godzin. W tym roku pierwszy dzień astronomicznego lata wypada w poniedziałek 21 czerwca 2021. 

Kiedy wypada najdłuższy dzień w roku? Czy jest to pierwszy dzień lata?

21 czerwca 2021, czyli pierwszy dzień astronomicznego lata będzie najdłuższym dniem w roku. Słońce wzejdzie o godzinie 4:14 i zajdzie o 21:01. Dzień będzie trwał 16 godzin i 47 minut. 

Kiedy zaczyna się kalendarzowe lato? We wtorek pierwszy dzień lata 2021

Astronomiczne lato nie pokrywa się z datą kalendarzowego lata, którego początek wypada zawsze 22 czerwca. W tym roku jest to wtorek.

Kiedy jest noc Kupały? Zwyczaje związane z najkrótszą nocą w roku. 

Dzień przesilenia letniego jest najdłuższym dniem w roku, a następująca po nim noc jest najkrótszą. Noc będzie trwała 9 godzin i 4 minuty. W czasie najkrótszej nocy obchodzona jest noc Kupały. To słowiańskie święto, które miało zapewnić uczestnikom zdrowie i urodzaj. Świętujący urządzali huczne zabawy przy ogniskach, palili zioła, wróżyli i tańczyli. Panny wrzucały wianki do wody, a zadaniem kawalerów było je wyłowić. Ten ostatni zwyczaj przetrwał do dziś. W wielu miastach w Polsce pod koniec czerwca organizowane są imprezy inspirowane nocą Kupały.

Więcej o: