Jak ochłodzić mieszkanie w upał? Bez klimatyzacji też jest to możliwe. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów

Z roku na rok lato w Polsce jest coraz cieplejsze. Klimatyzacja w mieszkaniach to jeszcze u nas rzadkość, więc wiele osób szuka sposobów na ochłodzenie mieszkania w upalne dni. Całe szczęście jest na to kilka metod. Podpowiadamy zatem, jak ochłodzić mieszkanie w upał.

Co roku rejestrowane są kolejne rekordy temperatur, a my zachodzimy w głowę, jak ochłodzić mieszkanie. Upał daje się we znaki, a panujące gorąco i duchota w pomieszczeniach są wyjątkowo dokuczliwe. Jak się z tym uporać, jeśli nie masz w domu zamontowanej klimatyzacji? Mamy kilka sprawdzonych sposobów. 

Klimatyzatory do 230 zł, czyli jak ochłodzić nagrzane mieszkanie podczas upałów (zdjęcie ilustracyjne)Klimatyzatory do 230 zł, czyli jak ochłodzić nagrzane mieszkanie podczas upałów

Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upały

Pomieszczenie w nocy i wczesnym rankiem 

Pomieszczenia najlepiej wietrzyć wtedy, gdy temperatura na dworze jest najniższa - czyli w drugiej połowie nocy. Wietrzenie nie pomoże, jeśli okna otworzysz w samo południe, gdy słońce świeci najmocniej - do pomieszczenia wpuścisz gorące powietrze, które nagrzeje wszystko w mieszkaniu. Przy wietrzeniu najlepiej otwierać okna po dwóch przeciwległych stronach mieszkania. Uważaj jednak, ponieważ przeciąg może spowodować nagłe trzaśnięcie i stłuczenie szyby okiennej. Po wywietrzeniu mieszkania zamknij i zasłoń okna. 

Jak ochłodzić mieszkanie w upał? Zamknij i zasłoń okna w ciągu dnia

Choć wielu osobom wydaje się to dziwne, to latem w ciągu dnia lepiej nie otwierać i nie odsłaniać okien. Otwarcie okien w upalny dzień prowadzi do szybkiego wzrostu temperatury w mieszkaniu. Słońce nagrzewa okna, meble i rośliny znajdujące się w pomieszczeniu. Lepiej więc zasłonić i zamknąć wszystkie okna, dzięki czemu nie wpuścimy do mieszkania gorącego powietrza. Pomocne tu będą rolety termoizolacyjne wewnętrzne, które posiadają tkaninę pokrytą powłoką zabezpieczającą wnętrze przed nasłonecznieniem. 

Wiatrak i zimna woda pomogą ochłodzić nagrzane pomieszczenie

Powiew wiatru przynosi ulgę w upalne dni, dlatego watro zaopatrzyć się w wiatrak. Jeśli chcesz wzmocnić jego działanie ustaw przed nim miskę z zimną wodą i kostkami lodu. Dobrze też sprawdzą się butelki z zamrożoną wodą. W taki sposób zwiększymy wydajność chłodzenia wiatraka, który będzie rozprowadzał schłodzone, a nie nagrzane powietrze.

Jak ochłodzić mieszkanie w upał? Wyłącz urządzenia generujące ciepło

Sprzęty domowe mogą być źródłem ciepła. Telewizor, żarówki starego typu, mikrofalówka, piekarnik, żelazko generują wysoką temperaturę, co sprawia, że w mieszkaniu robi się cieplej. Jeśli jest taka możliwość, zrezygnuj w upalne dni z pieczenia czy prasowania.

Jak dobrać białe firankiDzięki tym trikom twoje firanki będą śnieżnobiałe

Zawieś w oknie wilgotną białą tkaninę

Zaznaczmy od razu - to rozwiązanie ma tyle samo plusów co minusów, ale jest skuteczne. Zawieszenie białej tkaniny pomoże schłodzić mieszkanie w upalne dni. Najlepiej jednak, żeby tkanina była bawełniana i nieprzezroczysta. Wcześniej dobrze jest ją zmoczyć, aby mogło odparować z niej ciepło. Kłopot jest taki, że materiał trzeba zawiesić po zewnętrznej stronie okna, a nie w mieszkaniu. Tylko wtedy szyby nie będą się nagrzewały, a w pomieszczeniu będzie chłodno. Zdecydowanie jest to łatwe i tanie rozwiązanie, aczkolwiek nie sprawdzi się przy innym kolorze tkaniny, a dodatkowo materiał będzie się szybko brudził. 

Więcej o: