Jak ochłodzić mieszkanie w upał? Bez klimatyzacji też jest to możliwe. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów

Z roku na rok lato w Polsce jest coraz cieplejsze. Klimatyzacja w mieszkaniach to jeszcze u nas rzadkość, więc wiele osób szuka sposobów na ochłodzenie mieszkania w upalne dni. Całe szczęście jest na to kilka metod. Podpowiadamy zatem, jak ochłodzić mieszkanie w upał.

Co roku rejestrowane są kolejne rekordy temperatur, a my zachodzimy w głowę, jak ochłodzić mieszkanie. Upał daje się we znaki, a panujące gorąco i duchota w pomieszczeniach są wyjątkowo dokuczliwe. Jak się z tym uporać, jeśli nie masz w domu zamontowanej klimatyzacji? Mamy kilka sprawdzonych sposobów. 

Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upały

Pomieszczenie w nocy i wczesnym rankiem 

Pomieszczenia najlepiej wietrzyć wtedy, gdy temperatura na dworze jest najniższa - czyli w drugiej połowie nocy. Wietrzenie nie pomoże, jeśli okna otworzysz w samo południe, gdy słońce świeci najmocniej - do pomieszczenia wpuścisz gorące powietrze, które nagrzeje wszystko w mieszkaniu. Przy wietrzeniu najlepiej otwierać okna po dwóch przeciwległych stronach mieszkania. Uważaj jednak, ponieważ przeciąg może spowodować nagłe trzaśnięcie i stłuczenie szyby okiennej. Po wywietrzeniu mieszkania zamknij i zasłoń okna. 

Jak ochłodzić mieszkanie w upał? Zamknij i zasłoń okna w ciągu dnia

Choć wielu osobom wydaje się to dziwne, to latem w ciągu dnia lepiej nie otwierać i nie odsłaniać okien. Otwarcie okien w upalny dzień prowadzi do szybkiego wzrostu temperatury w mieszkaniu. Słońce nagrzewa okna, meble i rośliny znajdujące się w pomieszczeniu. Lepiej więc zasłonić i zamknąć wszystkie okna, dzięki czemu nie wpuścimy do mieszkania gorącego powietrza. Pomocne tu będą rolety termoizolacyjne wewnętrzne, które posiadają tkaninę pokrytą powłoką zabezpieczającą wnętrze przed nasłonecznieniem. 

Wiatrak i zimna woda pomogą ochłodzić nagrzane pomieszczenie

Powiew wiatru przynosi ulgę w upalne dni, dlatego watro zaopatrzyć się w wiatrak. Jeśli chcesz wzmocnić jego działanie ustaw przed nim miskę z zimną wodą i kostkami lodu. Dobrze też sprawdzą się butelki z zamrożoną wodą. W taki sposób zwiększymy wydajność chłodzenia wiatraka, który będzie rozprowadzał schłodzone, a nie nagrzane powietrze.

Jak ochłodzić mieszkanie w upał? Wyłącz urządzenia generujące ciepło

Sprzęty domowe mogą być źródłem ciepła. Telewizor, żarówki starego typu, mikrofalówka, piekarnik, żelazko generują wysoką temperaturę, co sprawia, że w mieszkaniu robi się cieplej. Jeśli jest taka możliwość, zrezygnuj w upalne dni z pieczenia czy prasowania.

Zawieś w oknie wilgotną białą tkaninę

Zaznaczmy od razu - to rozwiązanie ma tyle samo plusów co minusów, ale jest skuteczne. Zawieszenie białej tkaniny pomoże schłodzić mieszkanie w upalne dni. Najlepiej jednak, żeby tkanina była bawełniana i nieprzezroczysta. Wcześniej dobrze jest ją zmoczyć, aby mogło odparować z niej ciepło. Kłopot jest taki, że materiał trzeba zawiesić po zewnętrznej stronie okna, a nie w mieszkaniu. Tylko wtedy szyby nie będą się nagrzewały, a w pomieszczeniu będzie chłodno. Zdecydowanie jest to łatwe i tanie rozwiązanie, aczkolwiek nie sprawdzi się przy innym kolorze tkaniny, a dodatkowo materiał będzie się szybko brudził. 

Więcej o: