Tych rzeczy nie zostawiaj w aucie podczas upałów. Skutki mogą być opłakane

Każdego lata apeluje się w mediach oraz w sieci, by pamiętać o tym, że absolutnie nie można zostawiać dzieci oraz zwierząt w zamkniętym samochodzie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że nie powinno się również pozostawiać w nim również innych przedmiotów. Butelka z wodą to dopiero początek listy.
Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upał

Kiedy temperatura na zewnątrz wzrasta 30 stopni Celsjusza, w zaparkowanym samochodzie w zaledwie 30 minut może zrobić się nawet ponad 60 stopni. W takich momentach, jeśli zauważymy, że ktoś pozostawił w aucie małe dziecko, psa lub inne zwierzę, powinniśmy natychmiast zawiadomić o tym służby dzwoniąc pod numer ratunkowy 112. Co więcej, mamy również prawo zbić szybę i jak najszybciej udzielić pomocy. Przy tak wysokich temperaturach nawet kilkanaście minut wystarczy, by zarówno u małego człowieka jak i zwierzęcia doszło do niebezpiecznego odwodnienia. Oprócz tego, w nagrzanych autach nie powinniśmy zostawiać też żadnych przedmiotów, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą być źródłem wielu problemów. 

Butelka z wodą

Przezroczysta butelka z wodą działa bowiem jak lupa, która skupia energię słoneczną w jednym punkcie, a promienie skupione przez nią osiągają 120 stopni, co może doprowadzić do wybuchu pożaru. - Promienie słońca przejdą przez butelkę wypełnioną płynem zupełnie jak przez szkło powiększające i zadziałają zasady optyki. Przezroczysty materiał i płyn są w stanie wytworzyć tak zogniskowany promień, że bez problemu doprowadzi on do pożaru wnętrza samochodu - wyjaśnił strażak David Richardson z jednostki Oklahoma’s Midwest City

Urządzenia elektroniczne z baterią (smartfony, laptopy, tablety itp.)

Urządzenia elektroniczne typu smartfony, laptopy, power banki pozostawione na kilka godzin w nagrzanym samochodzie mogą później odmówić współpracy. Otóż wysoka temperatura sprawia, że ogniwa baterii szybciej się zużywają, co prowadzi m.in. do ich samorozładowania. Jeśli natomiast zdarzy ci się pozostawić tego typu gadżety w aucie pamiętaj, by przed ich uruchomieniem lub podłączeniem do ładowania, schłodzić je do temperatury pokojowej.

Kosmetyki 

Wszystkie kosmetyki, zarówno tek kolorowe, jak i pielęgnacyjne pod wpływem wysokiej temperatury tracą swoje właściwości, a ich konsystencja może ulec zmianie. Bardzo często, po pozostawieniu tego typu produktów w aucie podczas upału, nadawać się będą one jedynie do wyrzucenia, a ty będziesz zmuszona kupić nowe.

Żywność

Każdy z nas powinien doskonale zdawać sobie sprawę z tego, że żywność przechowywana w takich warunkach, jakie panują w rozgrzanym na słońcu samochodzie, psuje się błyskawicznie. Mimo to, wiele osób bagatelizuje ten fakt. Szczególnie niebezpiecznie jest zostawianie podczas upałów w samochodzie takich produktów jak nabiał, mięso, ryby czy mrożonki. Zbyt wysoka temperatura sprzyja namnażaniu się bakterii, które mogą być przyczyną zatruć pokarmowych.

Leki, witaminy czy suplementy diety

Maksymalna temperatura, w jakiej można przechowywać większość leków, witamin czy suplementów diety nie przekracza zazwyczaj 24 stopni Celsjusza. Zostawianie ich zatem w aucie, którego wnętrze w krótkim czasie może się nagrzać nawet do 60 stopni, z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Niektóre preparaty pod wpływem wysokiej temperatury topią się ze względu na żelatynową otoczkę, inne mogą zmieniać swoje właściwości, a jeszcze kolejne mogą stać się dla nas toksyczne. 

Więcej o: