Urlop ojcowski 2021. Dodatkowe 2 tygodnie wolnego. Są jednak pewne warunki

Meżczyźni, którzy zostali ojcami coraz częściej korzystają z tej formy wolnego. Z roku na rok ich liczba wzrasta. Taka możliwość jak urlop ojcowski przysługuje osobom zatrudnionym na etat oraz przedsiębiorcom. Jakie warunki należy spełnić?

Urlop tylko dla taty jest rodzajem wolnego, który cieszy się dużą popularnością. To uprawnienie można podzielić na dwie części i skorzystać z niego w wybranym przez siebie momencie. Sprawdź, czy spełniasz konieczne warunki. 

Zobacz wideo Jaś Dąbrowski niedawno został tatą. Jak odnajduje się w nowej roli?

Urlop ojcowski 2021 - jakie warunki trzeba spełniać?

Ten rodzaj wolnego wynosi do dwóch tygodni. Można z niego skorzystać do momentu, aż dziecko ukończy dwa lata. Decydując się na urlop ojcowski, jest możliwość podzielenia go na dwie części, co często wybierają ojcowie. Z wolnych dni można także skorzystać w przypadku, kiedy nie upłynęły dwa lata od dnia zatwierdzenia decyzji orzekającej przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez potomka 7 lat. Jeśli dziecko ma odroczony obowiązek szkolny, jest czas do momentu, aż ukończy 10 rok życia. Urlop ojcowski przysługuje ojcu biologicznemu oraz adopcyjnemu. Warunkiem koniecznym jest uczestniczenie w wychowywaniu dziecka. Ten rodzaj wolnego przysługuje zatem ojcu, który nie zawarł formalnego związku z matką dziecka oraz takiemu, który jest po rozwodzie. Mężczyźni pozbawieni władzy rodzicielskiej nie mogą ubiegać się o urlop ojcowski. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz prowadzą działalność gospodarczą są uprawnieni do otrzymania wolnego. Warunkiem koniecznym jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu.

Upięcia i fryzury na wesela dla cienkich włosów. Sprawdź, jak optycznie dodać im objętości (zdjęcie ilustracyjne) Kalendarz księżycowy 2021. Obcinając włosy w tych dniach, przyspieszysz ich porost

Urlop ojcowski 2021 - ile płatny jest ten rodzaj wolnego?

To pytanie jest kluczowe przy tym temacie. Podczas urlopu ojcowskiego, rodzicowi przysługuje całkowita kwota wynagrodzenia. Prezycyjniej rzecz ujmując: ojciec otrzyma zasiłek macierzyński o wysokości 100% podstawy wymiaru. Jak się go oblicza? Na podstawie średniej wysokości pensji otrzymanej w ciągu ostatnich 12 miesięcy, które poprzedzają miesiąc poświęcony na urlop ojcowski. Ten rodzaj wolnego jest udzielany na wniosek pracownika. Przedsiębiorca zaś musi złożyć do ZUS-u dokumenty takie jak skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, wniosek o urlop ojcowski oraz wypełniony formularz ZUS Z-3b. 

Emerytura stażowa - nowości 2021 Emerytury stażowe - nowości 2021. Minimum 35 lat pracy, a emerytura głodowa

Więcej o: