Kalkulator emerytury. Wysokość emerytury nie zależy jedynie od odprowadzanych składek. Zdziwisz się

Zastanawiasz się, jak obliczyć swoją emeryturę? Bez względu na to ile masz lat, warto wiedzieć, jakie środki możesz otrzymać na emeryturze. Co ma wpływ na wysokość emerytury? Gdzie znaleźć kalkulator emerytury? Odpowiadamy!

Od pensji pracowników zatrudnionych na umowę o pracę lub umowę zlecenie oraz z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odprowadzane są składki emerytalne. Tam właśnie zostaje wyliczona twoja emerytura za lata pracy. Przypomnijmy, że od 1 października 2017 roku obowiązujący wiek emerytalny wynosi w przypadku kobiet 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65 lat. Do przejścia na wcześniejszą emeryturę upoważnione są osoby, które wykonują określone zawody: policjant, żołnierz zawodowy, pracownik służb celnych, sędzia, prokurator, górnik, kolejarz, ratownik górski, nauczyciel. 

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Ile można dorobić do emerytury? Ile można dorobić do emerytury i renty? W czerwcu zmienił się limit

Kalkulator emerytury. Jak obliczana jest emerytura?

Najprościej rzecz ujmując, obliczenie świadczenia emerytalnego polega na podzieleniu wysokości uzbieranego kapitału (podstawy) przez średni czas dalszego trwania życia od momentu przejścia na emeryturę. 

Co jest uwzględniane przy obliczaniu podstawy emerytury

  • Zwaloryzowany kapitał początkowy (jeśli byłeś objęty ubezpieczeniem społecznym przed 1 stycznia 1999 r.);
  • zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zapisane na twoim koncie w ZUS po 1998 roku;
  • zwaloryzowane środki znajdujące się na subkoncie w ZUS - w przypadku członków OFE.

Jeżeli posiadasz profil na PUE ZUS, to po zalogowaniu możesz sprawdzić, jaki kwoty zostały uzbierane na twoim koncie i będą stanowiły podstawę twojej emerytury. 

Do obliczenia emerytury potrzebny jest też średni czas dalszego trwania życia, czyli liczba miesięcy, przez które będziesz pobierać emeryturę. Tablice średniego dalszego trwania życia ogłasza co roku w formie komunikatu (do 31 marca) Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim. Tablice te są podstawą do obliczenia emerytur na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku.

Emerytura stażowa - nowości 2021 Emerytury stażowe - nowości 2021. Minimum 35 lat pracy, a emerytura głodowa

Kalkulator emerytury. Jak obliczyć wysokość emerytury? 

Najprostszym sposobem jest użycie kalkulatora dostępnego na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (link poniżej). Do wypełnienia formularza potrzebne ci będą kwoty uzbierane na twoim koncie - znajdziesz te informacje na swoim profilu w PUE ZUS

Kalkulator emerytury ZUS

Więcej o: