Rośliny owadożerne - sposób na ozdobę do domu, ale i naturalny środek owadobójczy

Rośliny owadożerne są nie tylko efektowne wizerunkowo, ale i posiadają praktyczną zaletę - pomagają nam w pozbyciu się niechcianych owadów. Poznaj gatunki roślin, które żywią się owadami i dowiedz się, jak je uprawiać.

Rośliny owadożerne są naszymi wielkimi sprzymierzeńcami. Chronią nas przed owadami, a przy tym służą niczym naturalna ozdoba naszego domu. Dbają o nasze samopoczucie i dostarczają pozytywnej energii i w większości przypadków nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Rośliny owadożerne będą doskonałym prezentem dla bliskiej osoby, zwłaszcza w okresie lata.

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Muchołówka - kwiat, który "poluje na muchy"

Muchołówka to roślina, która jest niezwykle okazała, a przy tym ma bardzo ciekawą właściwość - łapie muchy. To może być niezwykle przydatne w sytuacji, kiedy mamy upalne lato, a muchy próbują uprzykrzyć nam życie swoją obecnością. Muchołówka atakuje muchy poprzez zastosowanie specjalnych włosków czuciowych. Kiedy do wnętrza kwiatu dostanie się owad, wówczas roślina zostaje podrażniona, a tym samym uaktywniają się włoski. Mucha zostaje natychmiast zamknięta wewnątrz rośliny.

 

Jeżeli chodzi o warunki uprawy, to nie należy ona do roślin wymagających. Muchołówka doskonale czuje się w wilgotnym środowisku i lubi miejsca, które są odpowiednio naświetlone. Kwiaty z powodzeniem możemy ustawiać na balkonach lub słonecznych tarasach. Jeżeli idzie o tak zwane zimowanie, to kwiat powinien być umieszczony w jasnym pomieszczeniu, a temperatura powinna oscylować w granicach od około pięciu do maksymalnie 10 stopni.

Ważna wskazówka: w trakcie zimy, nie podlewamy jej tak intensywnie, jak w przypadku lata. Powinniśmy wybierać ziemię, która jest bogata w torf o kwaśnym odczynie. Nie należy też dotykać włosków rośliny, ponieważ nie sprzyja to jej rozwojowi.

Dzbaneczniki - naturalne "lepy" na owady

Dzbaneczniki działają niczym naturalny klej na owady. Ten wspaniały okaz zadziwia nie tylko z powodu imponującego rozmiaru czy egzotycznego wyglądu, ale i "unicestwiających właściwości". Dzbaneczniki są naturalną przynętą na owady. Ich klejąca i słodka konsystencja, która znajduje się na liściach, zachęca owady do odwiedzenia wnętrza. 

 

Dzbaneczników nie musimy się ich obawiać - są one bezpieczne dla ludzi oraz domowych zwierząt. Wyjątkiem są dzikie kwiaty, które nie występują w naszym klimacie - są one dużo większe, a tym samym i silniejsze - wówczas mogą stać się one zagrożeniem nawet dla małych ptaków czy gryzoni.

Co do samej pielęgnacji, to są one bardzo prostymi roślinami w uprawie. Dlatego z powodzeniem mogą zajmować się tym nawet osoby początkujące w temacie ogrodnictwa. Roślina lubi słoneczne otoczenie, ale przy bardzo intensywnym słońcu, warto jest przestawić ją do półcienia. Temperatura, w której najlepiej funkcjonuje, to ta powyżej 15 stopni. Musimy dbać o to, aby miała ona wilgotne podłoże. Możemy, także zraszać ją wodą.

Roślina owadożerna - tłustosz: poznaj zasady jego pielęgnacji

Roślina owadożerna o nazwie tłustosz to okaz, który z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom. Ma ciekawy wygląd, a przy tym jest rośliną, która bardzo dobrze znosi warunki domowe. Musi mieć jednak dostateczną ilość miejsca. Z tego też powodu należy wyposażyć ją w szeroką doniczkę.

 

Roślina nie lubi nadmiernego podlewania - wystarczy robić to raz na tydzień (przefiltrowaną wodą). Tłustosz należy do roślin, które lubią jasne i bardzo dobrze nasłonecznione stanowiska. Podobnie jest z temperaturą - jest rośliną ciepłolubną. Najbardziej optymalną temperaturą jest ta powyżej 20 stopni.

Więcej o: