Przede wszystkim ściana w kuchni jest miejscem, które bardzo mocno narażone jest na działanie szkodliwych czynników. Niszczące może być działanie wilgoci, ale problemem bywają również odpryski z tłuszczu, ślady po dotknięciu palcami lub pospolite zabrudzenia. Powierzchnia takiej ściany powinna być więc odporna na wilgoć i wysokie temperatury, ale też umożliwiać szorowanie i zmywanie.
Z tego powodu najbardziej powszechne są płytki ceramiczne, które łączą w sobie praktycznie wszystkie spośród tych cech. Niekiedy jednak takie rozwiązanie uchodzi za sztampowe. Można więc postawić np. na płytki heksagonalne, w kształcie plastra miodu, szklane lub mozaikowe. W ostatnich latach modny jest też patchwork i wzorzyste płytki marokańskie. Niekiedy jednak chce się całkowicie uciec od tradycyjnej okładziny ściennej do kuchni. Jakimi możliwościami wówczas dysponujemy?
Co na ścianie w kuchni zamiast płytek? Okazuje się, że do wyboru mamy przynajmniej kilka stylowych, efektownych i jednocześnie praktycznych opcji. Przykłady? Świetnym pomysłem może być tafla szkła. Taka powierzchnia idealnie chroni ściany, jest łatwa w czyszczeniu i przez to bardzo praktyczna. Dodatkowo może przyczynić się do optycznego powiększenia przestrzeni. Wyróżniamy szkło:
Wybiera się tu bezpieczne szkło klejone lub hartowane.
Jaki pomysł na ścianę w kuchni sprawdzi się i będzie łatwy w wykonaniu? Z pewnością warto wziąć pod uwagę nowoczesną tapetę. Zdecydowanie nie chodzi tu jednak o tradycyjne okładziny z papieru. Obecnie używa się produktów z winylu lub włókna szklanego odpornych na zmywanie i szorowanie. Oczywiście są one droższe, ale i znacznie bardziej wytrzymałe. Ciekawym wyjściem mogą też być fototapety laminowane, które pozwolą nam ozdobić przestrzeń w sposób, który się nam podoba.
Ciekawa i funkcjonalna aranżacja ściany w kuchni? Mogą ją stanowić panele winylowe. To bardzo nowoczesny materiał, który świetnie sprawdza się w różnych pomieszczeniach i płaszczyznach. Jako panele przyblatowe sprawdzą się zarówno imitacje drewna, jak i betonu. Jakie są zalety paneli LVT? Przede wszystkim są całkowicie wodoodporne, co jest podstawowym wymogiem w kuchni. Oprócz ciekawej estetyki posiadają też inne atuty - są łatwe do utrzymania w czystości i nie przysparzają kłopotów przy samodzielnym montażu.
Jak jeszcze może wyglądać aranżacja ściany w kuchni? Do jej wykonania możemy wykorzystać jeszcze kilka bardzo funkcjonalnych i estetycznych materiałów. Będą to choćby:
Zobacz też: Sztuczna trawa pampasowa- gotowe pomysły na aranżację