Dojrzały wiek rodzica to wada czy zaleta? "Powiedziała moim rodzicom, że mają śliczną wnuczkę"

Luciano Pavarotti miał 68 lat, gdy został ojcem, a Mick Jagger był jeszcze o 5 lat starszy. Takich przykładów wśród światowych gwiazd znajdziemy znacznie więcej. W Polsce chyba najbardziej znanym przypadkiem jest Marek Kondrat. Aktor miał 68 lat, gdy na świecie pojawiła się jego córeczka.

Marek Kondrat oraz Antonia Turnau w 2018 roku zostali rodzicami Helenki. Ich związek niemal od samego początku wzbudzał ogromne zainteresowanie. Wszystko za sprawą sporej wieku między partnerami. Z nietypową sytuacją musieli sobie poradzić także rodzice Antoniny. W końcu jednak zaakceptowali związek córki. Niedawno Grzegorz Turnau opowiedział nawet o relacji łączącej go z wnuczką. Mała Helenka skradła jego serce. - Helenka jest bardzo osobliwym przypadkiem. Szalenie pogodna, energiczna i pomysłowa. Lubi, jak dziadko gra na fortepianie, ale stanowczo zabrania mu śpiewać - wyznał w rozmowie z "Twoim Stylem".

Zobacz wideo Długoletnie rekordy w telewizji polskiej

"Powiedziała moim rodzicom, że mają śliczną wnuczkę"

Luciano Pavarotti miał 68 lat, gdy został ojcem, a Mick Jagger był jeszcze o 5 lat starszy. Takich przykładów wśród światowych gwiazd znajdziemy znacznie więcej. Mogłoby się więc wydawać, że we współczesnych czasach późne rodzicielstwo nie powinno już nikogo szokować ani oburzać. Jednak jego zazwyczaj podkreślają, że potomstwo narażone jest na traumę w przypadku przedwczesnej śmierci któregoś z rodziców. Poza tym ich zdaniem taki układ naraża dziecko na nieprzyjemne uwagi ze strony rówieśników. - Koledzy ze szkoły potrafią być złośliwi także z wielu innych powodów. Nie uważam więc, że taki argument jest dobry - mówi w rozmowie z Kobieta.gazeta.pl 30-letnia Ewa, której tata był już po sześćdziesiątce, gdy ona uczęszczała do podstawówki. 

Jak podkreśla Ewa, nigdy nie miała pretensji do swoich rodziców o to, że zdecydowali się na późne rodzicielstwo. Gdy przyszła na świat, jej mama miała 39 lat, a tata 55. - Nie rozumiem osób, które narzekają na dojrzały wiek swoich rodziców. Czy w takim razie wolałyby nigdy nie pojawić się na świecie? - zastanawia się nasza rozmówczyni. 

Mimo że Ewa nie miała nigdy problemu z wiekiem swoich rodziców, przyznaje, że ma za sobą pewne nieprzyjemne doświadczenia. - Kiedyś byliśmy nad morzem i pewna pani powiedziała moim rodzicom, że mają śliczną wnuczkę. To była bardzo niezręczna sytuacja. Nie pamiętam jednak wielu takich zdarzeń. Poza tym uważam, że wiele dzieci ma w życiu znacznie większe problemy - podsumowuje Ewa. 

"Jestem szczęśliwym człowiekiem" 

Okazuje się, że w przypadku Marka Kondrata późne ojcostwo okazało się strzałem w dziesiątkę. - Jestem szczęśliwym człowiekiem, jestem w dobrym momencie swojego życia. Mam wspaniałych bliskich ludzi, z którymi uwielbiam przebywać, i córeczkę, o której marzyłem przez całe życie. Cieszę się, że mam ją w chwili, gdy mam na nią czas - powiedział aktor w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym", gdy Helenka miała dwa lata. 

Warto wspomnieć, że eksperci zazwyczaj patrzą na zjawisko późnego rodzicielstwa przychylnym okiem. Często podkreślają, że jedną z największych zalet takiej sytuacji jest to, że decyzja o posiadaniu dziecka jest dobrze zaplanowana i przemyślana. W późniejszym wieku rodzice mają już zazwyczaj dość stabilną sytuację zawodową, dzięki czemu mogą dużo bardziej zaangażować się w życie dziecka. Tezy te potwierdzają badania*, które wykazują, że starsi ojcowie częściej łączą w sobie takie cechy jak duże zaangażowanie w życie dziecka i pozytywny nastrój rodzicielski. Co więcej, spędzają ze swoimi dziećmi więcej czasu i są w stosunku do nich bardziej opiekuńczy.

*Wspomniane badania:

  • D. Terri Heath (1994), The Impact of Delayed Fatherhood on the Father-Child Relationship, "The Journal of Genetic Psychology", nr 155.
  • Cooney, T., Pedersen, F., Indelicato, S., & Palkovitz, R. (1993), Timing of Fatherhood: Is "On-Time" Optimal?, "Journal of Marriage and Family", nr 55.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: