Jak zachowywać się podczas burzy? Nigdy nie zapominaj o tych krokach. Mogą uratować ci życie

Burze mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. Gwałtowne grzmoty, pioruny i zacinające deszcze są nie tylko nieprzyjemne, ale mogą stanowić dla ludzi spore zagrożenie. Jak się zachować podczas burzy? I jak zabezpieczyć przed nią swoje mieszkanie?

Ostatnie dni stały się dowodem na to, że musimy być przygotowani na wszystko. Anomalie pogodowe dają o sobie znać, a burze, ulewy i silne wiatry pozostawiły głębokie ślady na niektórych częściach Polski. Niestety, póki co nic nie wskazuje na to, że w najbliższych dniach cokolwiek się zmieni. Jak więc zapewnić bezpieczeństwo sobie i otoczeniu? Dzięki tym trzem wskazówkom zmniejszysz ryzyko zagrożenia.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Jak się zachować podczas burzy? Te kroki zapewnią ci większe bezpieczeństwo w domu

Niektórzy z nas przeżywają burze jak największy koszmar, inni doszukują się w niej piękna. Mimo to okazuje się, że żadne skrajne zachowanie nie jest wskazane w jej czasie. Wpadanie w panikę nie jest dobre ani dla naszego samopoczucia, ani dla naszego zdrowia. Jeśli więc przeżywasz lęk za każdym razem, gdy niebo robi się granatowe, weź głęboki oddech i staraj się zachować spokój. Nie znajdziesz lepszego czasu na relaks z książką i lampką czerwonego wina. Drugi koniec społeczeństwa powinien trzymać ciekawość na wodzy. Zbliżanie się do okna podczas burzy jest skrajnie niebezpieczne. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

  • Zamknij szczelnie drzwi i wszystkie okna – upewnij się, że cały dom jest szczelnie zabezpieczony. Jeśli wychodzisz, a pogoda zapowiada nadejście piorunów, także pamiętaj o uszczelnieniu okien i drzwi.
  • Zabezpiecz parapety i balkon  - pamiętaj o ściągnięciu z balkonów i zewnętrznych parapetów wszelkich kwiatków, ozdób czy leżaków. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że silny wiatr doszczętnie zniszczy dobytek pozostawiony poza domem.
  • Odłącz od prądu wszystkie sprzęty domowe – pamiętacie, jak mama zawsze mówiła, żeby wyłączyć komputer z prądu zaraz po usłyszeniu lekkiego grzmotu? Teraz się z tego śmiejemy, ale było w tym sporo racji. Jeśli piorun uderzy w okolice domu, może nastąpić zwarcie w instalacji elektrycznej.

Jak zachować się podczas burzy, gdy jesteś na zewnątrz? Nigdy nie zapominaj o tych zasadach

Zdarzają się niestety sytuacje, gdy burza łapie nas w połowie drogi do domu czy innego pomieszczenia. W takich wypadkach nigdy nie wpadaj w panikę. Jeśli będziesz przestrzegała tych zasad, zagrożenie nie będzie tak duże.

  • Nigdy nie chowaj się pod drzewem – to zapewne także pamiętasz z dzieciństwa. Każdy dorosły powtarzał, że trzeba unikać odosobnionych drzew. Podobnie jest ze słupami energetycznymi i latarniami, które ściągają pioruny.
  • Zdejmij z siebie metalowe przedmioty -  wszelkie zegarki, kolczyki, bransoletki i inne takie chowamy do kieszeni. Nigdy w takiej sytuacji nie używaj też telefonu komórkowego!
  • Nie zbliżaj się do wody – woda działa podobnie jak metal. Ściąga pioruny i wprowadza nas w sytuacje podwyższonego zagrożenia
Więcej o: