Kodeks pracy urlop: nadchodzi rewolucja! Nie dla wszystkich jednak będzie więcej wolnego

Kodeks pracy urlop - poznaj najświeższe informacje. Duży odłam społeczeństwa korzysta obecnie z prawa do wypoczynku, ponieważ rozpoczęły się wakacje. Rząd pracuje nad wprowadzeniem zmian do urlopów. Czego można się spodziewać?

Zwiększenie liczby dni wolnych brzmi bardzo atrakcyjnie. Jakie zmiany nadchodzą w kodeksie pracy oraz jakie warunki należy spełnić, aby cieszyć się dodatkowym wolnym? Sprawdź najnowsze informacje dotyczące urlopów.

Zobacz wideo Anna Wendzikowska na wakacjach na Kostaryce

Kodeks pracy urlop: nadchodzą poważne zmiany

Co może się zmienić w kodeksie pracy? Mogą nastąpić zmiany takie jak:

  • 26 dni urlopu dla każdego pracownika bez względu na staż pracy,
  • zwiększenie liczby dni urlopowych z 26 na 31 w ciągu roku dla wszystkich (taka zmiana spotyka się z oburzeniem wśród pracodawców, gdyż naraża ich dodatkowe koszty),
  • najwięcej dni urlopu, czyli 31 dla pracowników o stażu 30-letnim,
  • zwiększenie ilości dni urlopowych dla pracowników o 10-letnim stażu z 26 na 31 (co jest propozycją Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych z racji wysokiego poziomu stresu u Polaków oraz przepracowania).

Obecnie mamy do czynienia z 26 dniami wolnymi dla pracownika o stażu wynoszącym 10 lat. Obejmuje on okres spędzony w pracy, a także szkołę średnią, zawodową oraz uczelnię wyższą. Rozmowy związków zawodowych, przedsiębiorców i strony rządzącej dotyczące wprowadzenia zmian nadal trwają, ale jedno jest pewne - temat budzi wiele kontrowersji. Musimy jeszcze trochę poczekać na oficjalne informacje.

Agata Młynarska pokazała syna. Zdaniem fanów to kopia dziadka. 'Patrzę i widzę Pana Wojciecha'Agata Młynarska pokazała syna. Zdaniem fanów to kopia dziadka. "Patrzę i widzę Pana Wojciecha"

Kodeks pracy urlop: co z dniami wolnymi, które nie zostały wykorzystane?

Co w sytuacji, kiedy nie zdążymy wykorzystać dni urlopowych w ciągu roku? Nie przepadają, tylko przechodzą na kolejny rok, a dokładniej do września. Dzięki temu można zaplanować sobie o wiele dłuższy wypoczynek. Takie prawo przysługuje osobom, które zostały zatrudnione na umowę o pracę. Jeżeli wybrany termin zaburza pracę organizacji, może spotkać się z odmową ze strony pracodawcy. W jego obowiązku jest zaproponowanie nowej daty.

Szczęście: w czym tkwi jego tajemnica? Zdjęcie ilustracyjneSzczęście: w czym tkwi jego tajemnica?

Więcej o: