Tajemnica szczęścia tkwi w naszym nastawieniu. Choć nie na wszystko w życiu mamy wpływ, warto pracować nad swoją postawą życiową, by być szczęśliwym. Nie należy dążyć do szczęścia za wszelką cenę, bo osiągniemy skutek odwrotny do pożądanego. Warto wypracować sobie pozytywne nastawienie do życia, gdyż negatywne myślenie nas wyniszcza. Dobrym sposobem na szczęście jest sprawianie sobie małych przyjemności, otaczanie się pozytywnymi rzeczami i cieszenie się każdym, nawet najdrobniejszym sukcesem. Źródłem szczęścia może być też praca, którą się lubi. Warto otaczać się ludźmi obdarzonymi pozytywną energią. Nie należy traktować wszystkiego i wszystkich zbyt poważnie, ani rozpamiętywać swoich porażek. Im szybciej zaakceptujemy to, że świat nie jest doskonały, tym większe szanse mamy na odkrycie tajemnicy szczęścia. Warto też często się śmiać i czerpać siły z natury.
Wiele osób zastanawia się, czy jest jakiś sposób na szczęście. Są i tacy, którzy znaleźli swoją nań receptę. Niewątpliwie uczucie radości, spełnienia czy zadowolenia w dużej mierze zależy od naszej kondycji psychofizycznej. Łatwiej jest być szczęśliwym, gdy jest się wypoczętym, najedzonym, gdy robi się to, co się lubi, a we wszystkim, co człowieka spotyka, widzi się wyłącznie pozytywy i powody do radości. Szczęście daje nam rozwijanie swego hobby, podejmowanie nowych wyzwań czy aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia dla odczuwania szczęścia są tzw. hormony szczęścia, a w szczególności endorfiny, których produkcję w organizmie może wywołać chociażby dobra muzyka, kostka czekolady, czy też lampka wina. Istnieją też liczne przesądy, które mają nam szczęście zagwarantować. Nie na darmo mówi się, że szczęściu trzeba pomóc.
Najpopularniejsze zaklęcia na szczęście:
Endorfiny określane są mianem hormonów szczęścia, gdyż dzięki nim możliwe jest odczuwanie przyjemności, a nawet euforii. Redukują one poziom stresu, a także znoszą bodźce bólowe. Ich działanie zbliżone jest nieco do opioidów, ale produkowane są w organizmie ludzkim, a nie dostarcza się ich z zewnątrz. Z naukowego punktu widzenia endorfiny to hormony peptydowe, składające się z różnej liczby aminokwasów. Produkowane są przez komórki nerwowe oraz przysadkę mózgową i zaliczane są do grupy neuroprzekaźników. Odkryte zostały stosunkowo niedawno, bo w latach 70. XX wieku. Endorfiny wytwarzane są przez organizm w sytuacjach stresowych, bądź w momencie pojawienia się bólu, jako reakcja obronna organizmu. Istnieją jednak inne czynniki, które wyraźnie wpływają na wydzielanie endorfin:
Endorfiny to nie jedyne hormony szczęścia. Oprócz nich hormonami szczęścia nazywane są też: serotonina, dopamina i oksytocyna. Serotonina to ważny neuroprzekaźnik i hormon tkankowy, który ma znaczący wpływ na poprawę nastroju. Odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu, uczestniczy w przewodzeniu impulsów pomiędzy komórkami układu nerwowego, czuwa nad sprawnym funkcjonowaniem układu pokarmowego, ma wpływ na apetyt. Uczestniczy w procesach krzepnięcia krwi, wpływa na pamięć i koncentrację, redukuje niepokój, korzystnie wpływa na nastrój, pozwala odczuwać radość i szczęście. Jej niedobór może prowadzić do zaburzeń snu, braku apetytu, zaburzeń nastroju, a nawet depresji. Ponieważ powstaje w procesie przemiany tryptofanu, na jej poziom korzystny wpływ będzie miała dieta bogata w ten aminokwas. Obok ryb, jajek, awokado czy bananów, warto sięgnąć również po produkty o dużej ilości witaminy B: brązowy ryż, pieczywo, kasze, orzechy, brokuły. Poziom serotoniny zwiększa również czekolada, ale także pocałunki, seks, aktywność fizyczna czy przebywanie na słońcu. Warto też poświęcić więcej czasu na relaks oraz zadbać o zdrowy i spokojny sen.
Dopamina jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem zaliczanym do grupy katecholamin. Do funkcji dopaminy należą:
Ze względu na tę ostatnią funkcję dopamina nazywana jest też hormonem przyjemności. Na podniesienie jej poziomu mają wpływ: śmiech, małe przyjemności, dbałość o swój dobrostan, zdrowe jedzenie, a nawet zakupy.
Oksytocyna to składający się z 9 aminokwasów neuropeptyd, nazywany hormonem przywiązania. Jej działanie związane jest przede wszystkim z porodem i karmieniem piersią, pobudza komórki mięśniowe do skurczu. Uwalniana jest jednak także podczas uprawiania seksu, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, przez co określana też bywa jako hormon miłości. Odgrywa kluczową rolę w budowaniu relacji i odczuwaniu emocji, wzmacnia odporność na stres. Jej poziom można podnieść zarówno poprzez zabawę z psem, jak i mówienie komplementów, przytulanie, bliskość fizyczną, karmienie piersią bądź seks.
Zobacz też: Co zrobić, by poczuć się naprawdę szczęśliwym? 25 wskazówek do wdrożenia od dziś