Początkujący na swe pierwsze górskie wycieczki powinni udawać się w okresie letnim, dlatego warto wiedzieć, co zabrać w góry latem. Przede wszystkim warto uzbroić się w wyobraźnię i zdrowy rozsądek, by wyprawa była bezpieczna. Jeśli prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne, lepiej wycieczkę odłożyć. Jednak należy pamiętać, że warunki atmosferyczne w górach mogą zmienić się bardzo szybko, dlatego nieodzowne jest odpowiednie ubranie oraz dodatkowa odzież w plecaku. Najlepiej ubierać się na cebulkę, gdyż w ten sposób można szybko i sprawnie zareagować na zmieniającą się temperaturę i zapobiec wyziębieniu bądź przegrzaniu organizmu. Jednym z najważniejszych elementów górskiego ekwipunku jest jednak obuwie. Do chodzenia po górach najlepsze będą buty trekkingowe, najlepiej z wyższą, zasłaniającą kostkę, cholewką. Wyższa cholewka chroni przed skręceniem stawu skokowego, a także osłania większą część nogi przed kontaktem z kamieniami. Buty niskie, tzw. podejściowe, są przeznaczone dla doświadczonych górskich wędrowców. Ważne jest, by wybrać buty trekkingowe z górskim bieżnikiem – w terenie górzystym zagwarantuje to większą przyczepność do podłoża. Ci, którzy na wędrówki będą się wybierać przy suchej, letniej pogodzie, mogą wybrać buty bez membrany, w deszczowych (lub zimowych) warunkach zdecydowanie sprawdzą się buty z membraną. Niezależnie od modelu warto je jednak uprzednio rozchodzić, by nie narazić się na odciski.
Skoro strój jest tak istotny, co wziąć w góry, by być ubranym odpowiednio do warunków i przygotowanym na każdą ewentualność? Warto sięgać po odzież wyprodukowaną specjalnie dla osób uprawiających aktywność fizyczną. Szczególnie dobrze sprawdzi się bielizna termoaktywna, ponieważ odciągnie ona wilgoć od skóry i utrzyma ją w bezpiecznej odległości. Polecane są zwłaszcza materiały syntetyczne, z wełny merino, bądź z materiałów z domieszką włókna bambusa. Absolutnie nie należy sięgać po bawełnę, która co prawda szybko wchłonie wilgoć, ale otuli ciało mokrym kompresem. Kolejną ważną warstwą ubrania będzie tzw. warstwa termiczna, czyli wszelkiego rodzaju bluzy, polary lub swetry. W przypadku szybkiego spadku temperatury pomogą ogrzać organizm. Warto także zaopatrzyć się w warstwę zewnętrzną, która ochroni przed wiatrem i ewentualnymi opadami. Tu sprawdzą się zarówno kurtki softshellowe (bez membrany chronią przed wiatrem, z membraną również przed deszczem), jak i kurtki hardshellowe (idealna ochrona przed deszczem, gorsza oddychalność). Spodnie natomiast powinny być uszyte z lekkiego, oddychającego materiału, a wykonane w taki sposób, by nie krępowały ruchów. Szczególnie dobrym pomysłem będą spodnie z odpinanymi nogawkami, które bardzo łatwo zmienią się z krótkich w długie, bądź odwrotnie. Wszystkie elementy garderoby, z których akurat nie będziemy w danym momencie korzystać, umieszczamy w wygodnym plecaku.
Zobacz też: Góry Sowie - najwyższe szczyty, szlaki oraz atrakcje regionu
A zatem: co spakować w góry? Z pewnością będzie nam potrzebny wygodny, lekki i pojemny plecak. To w nim zmieszczą się dodatkowe i zapasowe elementy garderoby oraz szereg innych niezbędnych rzeczy. Prócz odzieży ochronnej warto wziąć ze sobą skarpety na zmianę – jeśli zaskoczy nas deszcz i przemokną buty, suche skarpety na zmianę mogą być bardzo ważnym elementem naszego wyposażenia. Nieodzowne będzie też nakrycie głowy adekwatne do warunków pogodowych – latem może to być czapka z daszkiem, turystyczny kapelusz czy chusta, w chłodniejsze dni warto wziąć ze sobą cieplejszą czapkę. Nie wolno też zapominać o kremach z filtrem oraz okularach przeciwsłonecznych. Warto także umieścić w plecaku rękawiczki. Prócz tego w plecaku powinno się znaleźć również coś do jedzenia, np. lekkie ale wysokoenergetyczne przekąski, jak również napoje: butelka z wodą bądź izotonikiem, albo termos z gorącą herbatą lub schłodzonym napojem.
Czy to już wszystko, co zabrać na wyjazd w góry powinniśmy? Odzież, wygodne obuwie, lekki i dobrze dopasowany plecak, krem z filtrem, jedzenie i picie – to jeszcze nie wszystko. Koniecznie należy wziąć ze sobą telefon oraz powerbank. W telefonie dobrze jest mieć zapisany numer alarmowy górskiego pogotowia, warto też zainstalować aplikację ''Ratunek''. Należy także zaopatrzyć się w mapę – jeśli zdecydujemy się na mapę w telefonie, warto ją uprzednio ściągnąć na urządzenie oraz pamiętać, że bateria nie ma nieograniczonej pojemności. Nieodzownym wyposażeniem górskiego wędrowca jest też latarka, najlepiej czołowa. W plecaku warto także mieć apteczkę turystyczną. Można również pomyśleć o kijkach trekkingowych.
Zobacz też: Tatry - najlepsze miejsce na urlop. Ciekawe lokalizacje, szlaki i najwyższe szczyty