Judaszowiec - pełne uroku drzewko, które warto mieć w swoim ogrodzie

Judaszowiec to dekoracyjne drzewko, zaskakujące fantazyjnym wyglądem. Dowiedz się, jakich warunków potrzebuje i wprowadź je do swojego ogrodu, a zyskasz wspaniałą ozdobę, która będzie cieszyć Twoje oko pełnymi uroku, barwnymi kwiatami.

Co to jest judaszowiec? Poznaj bliżej wyjątkowe drzewko

Zastanawiasz się, co to za roślina judaszowiec? Warto przyjrzeć się bliżej tej niezwykłej roślinie, by móc cieszyć się jej subtelnym urokiem w przydomowym ogrodzie. Judaszowiec to drzewo liściaste, imponujące bajecznym wyglądem, który zawdzięcza przepięknym kwiatom, widowiskowo pokrywającym gałęzie. Zdarza się też, że barwne kwiaty wyrastają z samego pnia judaszowca, co nadaje mu niespotykany, wręcz magiczny wygląd.

Judaszowiec. Zdjęcie ilustracyjneJudaszowiec. Zdjęcie ilustracyjne Trubaieva Svitlana/shutterstock

Judaszowiec (Cercis) jest niewielkim drzewkiem wielopniowym, należącym do podrodziny Cercidoideae. Jego nazwa wywodzi się od Judasza Iskarioty, który, według podań, miał po zdradzeniu Jezusa powiesić się na gałęzi tej rośliny.

Rośliny do ogrodu. Zdjęcie ilustracyjne Rośliny do ogrodu. Jakie warto wybrać do różnych przydomowych przestrzeni?

Judaszowiec - kiedy sadzić?

Marzysz o tym, by Twój ogród wyglądał jak z bajki? Wprowadź do niego piękne drzewko, przyozdobione motylkowymi, drobnymi kwiatami. Poznaj wymagania i dowiedz się więcej na temat wyjątkowej rośliny, jaką jest judaszowiec. Kiedy sadzić te piękne drzewka? Najlepszym czasem na wprowadzenie sadzonek judaszowca do ogrodu jest wiosna lub jesień, gdy gleba jest jeszcze odpowiednio wilgotna, co pozwala na ograniczenie podlewania.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Kiedy kwitnie judaszowiec?

Kiedy kwitnie judaszowiec? Bajecznie kolorowe kwiaty tego drzewka, występujące najczęściej w fioletoworóżowej barwie (choć można również spotkać się z odmianami kwitnącymi na biało), przyozdabiają konary i pień tej pięknej rośliny między kwietniem a majem.

Judaszowiec. Zdjęcie ilustracyjneJudaszowiec. Zdjęcie ilustracyjne Julian Samsara/shutterstock

Judaszowiec – gdzie kupić?

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najpiękniejszych drzewek, jakie można spotkać w ogrodach, jest judaszowiec. Gdzie kupić tę wyjątkową roślinę? Miłośnicy dekoracyjnych drzewek ogrodowych odnajdą liczne oferty popularnych odmian judaszowca w profesjonalnych sklepach, zajmujących się sprzedażą roślin. Sadzonki ozdobnych drzewek nabędziesz również za pośrednictwem internetowych sklepów ogrodniczych.                 

Judaszowiec – jaka ziemia?

Decydując się na zakup nowych roślin do ogrodu, warto najpierw sprawdzić, jakie warunki będą dla nich najlepsze. Przekonaj się, jakie podłoże preferuje judaszowiec. Jaka ziemia będzie Ci potrzebna do prawidłowego wzrostu ozdobnego drzewka?

Chcąc uprawiać judaszowca w ogrodzie, zadbaj o to, by przygotować dla niego odpowiednie stanowisko. Roślina ta najlepiej rośnie na żyznej, próchniczej, przepuszczalnej glebie. Lubi umiarkowanie wilgotne podłoże o zasadowym bądź obojętnym odczynie pH. Źle natomiast znosi gliniastą, zbyt mokrą ziemię.

Judaszowiec kanadyjski – uprawa

Wśród licznych odmian pięknie kwitnącego drzewa ozdobnego, z całą pewnością na uwagę zasługuje na judaszowiec kanadyjski. Uprawa tej rośliny wymaga odpowiednich warunków. Poza podłożem, zwróć także uwagę na to, by wybrać dla niej osłonięte od wiatru, ciepłe stanowisko. Zimą pamiętaj o przygotowaniu osłony dla młodych judaszowców, które nie są jeszcze dobrze przystosowane do panujących w tym czasie warunków.

Judaszowiec kanadyjski. Zdjęcie ilustracyjneJudaszowiec kanadyjski. Zdjęcie ilustracyjne Bildagentur Zoonar GmbH/shutterstock

Judaszowiec po przekwitnięciu 

Judaszowiec po przekwitnięciu wykształca szarozielone, sercowate liście o skórzastej strukturze. Następnie zmieniają one barwę na zieloną, a jesienią wybarwiają się na czerwono bądź żółto. Niektóre odmiany tego drzewka posiadają efektowne liście w barwie bordowopurpurowej, np. judaszowiec kanadyjski 'FOREST PANSY'.

Judaszowiec – odmiany, które warto mieć w ogrodzie

Jeśli szukasz wyjątkowej rośliny do swojego ogrodu, zobacz, jak bardzo zachwycający jest judaszowiec. Odmiany tego drzewka uwodzą kolorami pięknych kwiatów i czarują nietypowym wyglądem.

W Polsce najpopularniejszymi odmianami Judaszowca są:

  • judaszowiec kanaryjski,
  • judaszowiec południowy,
  • judaszowiec chiński.

Judaszowiec płaczący

Judaszowiec płaczący to jedna z odmian dekoracyjnego drzewka, której warto przyjrzeć się bliżej. Jej cechą charakterystyczną jest korona w kształcie parasola. Gałęzie judaszowca płaczącego spływają efektownie w dół, sięgając samej ziemi. Rozglądając się za judaszowcem płaczącym, warto zwrócić uwagę na odmianę 'RUBY FALLS'.

Judaszowiec 'RUBY FALLS'

Judaszowiec 'RUBY FALLS' to przepiękne drzewko o "płaczącym" pokroju. Liście tej odmiany wyróżniają się rzucającym się w oczy, bordowym zabarwieniem. Roślina ta osiąga niewielkie rozmiary, dzięki czemu doskonale nadaje się do mniejszych ogrodów. 

Judaszowiec 'RUBY FALLS'. Zdjęcie ilustracyjneJudaszowiec 'RUBY FALLS'. Zdjęcie ilustracyjne Peter Turner Photography/shutterstock

Rododendron. Zdjęcie ilustracyjne Rododendron - co warto wiedzieć o tej egzotycznej roślinie?

Judaszowiec kanadyjski – cena

Ożyw swój ogród, dodając mu uroku, który zapewni Ci judaszowiec kanadyjski. Cena mniejszych sadzonek tych drzewek wynosi w sklepach internetowych około 30 zł (za drzewko w rozmiarze 15-25 cm). Większe egzemplarze (100-150 cm) można dostać za około 200 zł.

Zobacz też: Werbena - ozdobna roślina, która leczy [odmiany, pielęgnacja, uprawa]

Więcej o: