Krótki tekst umieszczany w książce – podarunku, skierowany do osoby obdarowanej to dedykacja. Przykłady dedykacji mogą być różne, zależnie od tego, kto i do kogo ową dedykację kieruje. W zależności od okoliczności dedykacja może mieć charakter osobisty, bądź oficjalny, zawierać elementy życzeń, czasem gratulacji czy podziękowań. W dedykacji powinny się znaleźć następujące elementy:
Przykłady dedykacji:
Zastanawiając się, jak napisać dedykację, warto znać kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim: dedykacja powinna być przemyślana i ściśle dopasowana do relacji, jakie łączą nas z obdarowywaną osobą. Inaczej będzie wyglądać dedykacja w książce, którą wręczymy nauczycielowi, inne słowa skierujemy do babci bądź dziadka, jeszcze inny wpis będzie zawierać książka dla kolegi czy koleżanki z pracy. Ważne, by w swoich słowach być szczerym i wskazać, ile dla nas znaczy osoba obdarowana. Dedykacja jest świetnym sposobem na wyrażenie uczuć, jakimi darzymy osobę, której ofiarowujemy książkę. Warto zadbać o to, by nasz wpis był wartościowy i sprawił radość adresatowi. Dedykacja powinna wyglądać estetycznie, jeśli więc nasz charakter pisma pozostawia wiele do życzenia, warto poprosić kogoś o pomoc, bądź wydrukować wpis na oddzielnej kartce, którą włożymy do książki. Dedykację warto opatrzyć datą i miejscem oraz koniecznie własnoręcznym podpisem, co podniesie jej wartość sentymentalną.
Dedykację zazwyczaj umieszczamy na pierwszych stronach książki – wówczas podarowana przez nas publikacja będzie egzemplarzem wyjątkowym i bardzo osobistą pamiątką dla osoby obdarowanej. Wartym rozważenia pomysłem jest umieszczenie dedykacji na specjalnej, dołączonej do książki karcie – w ten sposób nie niszczymy woluminu, ale istnieje spore ryzyko, że dedykacja ulegnie zagubieniu. Prócz kilku ciepłych słów, adresowanych do osoby, do której dedykacja jest kierowana, możemy też umieścić w niej jakiś cytat, np. z ofiarowanej książki. Pamiętajmy jednak, by znaleźć fragment pasujący do okazji, bądź nawiązujący do osoby obdarowanej. Jeśli więc wręczamy prezent nowożeńcom w dniu ślubu, warto sięgnąć po cytat traktujący o miłości, zaś obdarowując chrześniaka w dniu pierwszej komunii świętej można w dedykacji zawrzeć fragment z Biblii.
Ci, którzy mają problem z wymyśleniem samodzielnie treści dedykacji, mogą sięgnąć po gotowe dedykacje do książki. Oto kilka propozycji:
''Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać.'' (Antoine de Saint-Exupery)
Drogiemu Przyjacielowi w dniu 30. urodzin z najserdeczniejszymi życzeniami – Ania
* * *
Dzisiaj są Twoje urodziny, świętuj ten dzień ze swymi ukochanymi.
Śmiej się i miej wiele radości, niech szczęście zawsze w Twym sercu gości.
Byś chorób nie zaznawała, wesołością przykład dawała,
by Twe marzenia się spełniały i jeszcze więcej szczęścia dawały.
Żyj sto lat, a nawet więcej, byle Cię nie opuściło nigdy szczęście.
Kochanej Janeczce – Ewa
* * *
''To, co możesz uczynić nie jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje znaczenie Twojemu życiu.'' (Albert Schweitzer)
Pawłowi w dniu urodzin – byś wszystko, czego dotkniesz, zamieniał w złoto – Staszek
* * *
Najserdeczniejsze przyjmij życzenia:
zdrowia, humoru, zadowolenia,
pogody ducha i wiele radości,
ze strony bliskich – serdeczności,
niech szczęście Twego adresu nie zgubi,
niechaj Ci sprzyja, niech wiernie Cię lubi.
Beatce, w dniu 18. urodzin – ciocia Krysia
* * *
''Kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, lecz patrzeć w tym samym kierunku.'' (Antoine de Saint-Exupery)
Ani i Tomkowi w dniu ślubu dziadkowie
* * *
''Jedno jest tylko w życiu szczęście: kochać i być kochanym.'' (George Sand)
Basi i Piotrkowi, z życzeniami wszystkiego dobrego na nowej drodze życia – Asia i Jurek z dziećmi
* * *
''Miej ufność w Panu i czyń to, co dobre, a będziesz mieszkał na ziemi i żył bezpiecznie. Raduj się w Panu, a on spełni pragnienia Twego serca.'' (Biblia, Psalm 37)
Marcelkowi, w dniu Pierwszej Komunii Świętej – matka chrzestna
Zobacz też: Smutne cytaty- znajdź czas na melancholię