Dedykacja do książki: jak stworzyć wyjątkowy wpis, który dostarczy wzruszeń obdarowanemu?

Dedykacja do książki, którą chcemy komuś podarować, to dobry sposób na uczynienie naszego upominku jedynym i niepowtarzalnym. Spersonalizowany wpis sprawi, że nasz gest będzie wyjątkowy, dostarczy wzruszeń, a po latach będzie źródłem wspomnień dla osoby obdarowanej. Sprawdzamy, jak napisać dedykację do książki.

Dedykacja – przykład

Krótki tekst umieszczany w książce – podarunku, skierowany do osoby obdarowanej to dedykacja. Przykłady dedykacji mogą być różne, zależnie od tego, kto i do kogo ową dedykację kieruje. W zależności od okoliczności dedykacja może mieć charakter osobisty, bądź oficjalny, zawierać elementy życzeń, czasem gratulacji czy podziękowań. W dedykacji powinny się znaleźć następujące elementy:

  • wskazanie osoby, do której dedykacja jest kierowana,
  • określenie okazji,
  • wskazanie ofiarodawcy,
  • data i (opcjonalnie) miejsce.

Przykłady dedykacji:

  • Kochanemu synkowi w dniu piętnastych urodzin – rodzice;
  • Wspaniałej Wychowawczyni, Pani XY, w podziękowaniu za opiekę, troskę, wyrozumiałość i nieskończone pokłady cierpliwości – wdzięczni wychowankowie;
  • XY, za bardzo dobre wyniki w nauce w roku szkolnym 2020/2021 – wychowawczyni AB;
  • Najdroższym Rodzicom z okazji 25. rocznicy ślubu – Ania i Janek.

Przyjaźń Cytaty o przyjaźni- pomysł na tatuaż, post, SMS-a lub obraz w mieszkaniu

Jak napisać dedykację?

Zastanawiając się, jak napisać dedykację, warto znać kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim: dedykacja powinna być przemyślana i ściśle dopasowana do relacji, jakie łączą nas z obdarowywaną osobą. Inaczej będzie wyglądać dedykacja w książce, którą wręczymy nauczycielowi, inne słowa skierujemy do babci bądź dziadka, jeszcze inny wpis będzie zawierać książka dla kolegi czy koleżanki z pracy. Ważne, by w swoich słowach być szczerym i wskazać, ile dla nas znaczy osoba obdarowana. Dedykacja jest świetnym sposobem na wyrażenie uczuć, jakimi darzymy osobę, której ofiarowujemy książkę. Warto zadbać o to, by nasz wpis był wartościowy i sprawił radość adresatowi. Dedykacja powinna wyglądać estetycznie, jeśli więc nasz charakter pisma pozostawia wiele do życzenia, warto poprosić kogoś o pomoc, bądź wydrukować wpis na oddzielnej kartce, którą włożymy do książki. Dedykację warto opatrzyć datą i miejscem oraz koniecznie własnoręcznym podpisem, co podniesie jej wartość sentymentalną.

Dedykację zazwyczaj umieszczamy na pierwszych stronach książki – wówczas podarowana przez nas publikacja będzie egzemplarzem wyjątkowym i bardzo osobistą pamiątką dla osoby obdarowanej. Wartym rozważenia pomysłem jest umieszczenie dedykacji na specjalnej, dołączonej do książki karcie – w ten sposób nie niszczymy woluminu, ale istnieje spore ryzyko, że dedykacja ulegnie zagubieniu. Prócz kilku ciepłych słów, adresowanych do osoby, do której dedykacja jest kierowana, możemy też umieścić w niej jakiś cytat, np. z ofiarowanej książki. Pamiętajmy jednak, by znaleźć fragment pasujący do okazji, bądź nawiązujący do osoby obdarowanej. Jeśli więc wręczamy prezent nowożeńcom w dniu ślubu, warto sięgnąć po cytat traktujący o miłości, zaś obdarowując chrześniaka w dniu pierwszej komunii świętej można w dedykacji zawrzeć fragment z Biblii.

Cytaty o życiu. Zdjęcie ilustracyjne Cytaty o życiu- sprawdź skuteczny sposób na wyrażenie emocji

Gotowe dedykacje do książki

Ci, którzy mają problem z wymyśleniem samodzielnie treści dedykacji, mogą sięgnąć po gotowe dedykacje do książki. Oto kilka propozycji:

''Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać.'' (Antoine de Saint-Exupery)

Drogiemu Przyjacielowi w dniu 30. urodzin z najserdeczniejszymi życzeniami – Ania

* * *

Dzisiaj są Twoje urodziny, świętuj ten dzień ze swymi ukochanymi.
Śmiej się i miej wiele radości, niech szczęście zawsze w Twym sercu gości.
Byś chorób nie zaznawała, wesołością przykład dawała,
by Twe marzenia się spełniały i jeszcze więcej szczęścia dawały.
Żyj sto lat, a nawet więcej, byle Cię nie opuściło nigdy szczęście.

Kochanej Janeczce – Ewa

* * *

''To, co możesz uczynić nie jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje znaczenie Twojemu życiu.'' (Albert Schweitzer)

Pawłowi w dniu urodzin – byś wszystko, czego dotkniesz, zamieniał w złoto – Staszek

* * *

Najserdeczniejsze przyjmij życzenia:
zdrowia, humoru, zadowolenia,
pogody ducha i wiele radości,
ze strony bliskich – serdeczności,
niech szczęście Twego adresu nie zgubi,
niechaj Ci sprzyja, niech wiernie Cię lubi.

Beatce, w dniu 18. urodzin – ciocia Krysia

* * *

''Kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, lecz patrzeć w tym samym kierunku.'' (Antoine de Saint-Exupery)

Ani i Tomkowi w dniu ślubu dziadkowie

* * *

''Jedno jest tylko w życiu szczęście: kochać i być kochanym.'' (George Sand)

Basi i Piotrkowi, z życzeniami wszystkiego dobrego na nowej drodze życia – Asia i Jurek z dziećmi

* * *

''Miej ufność w Panu i czyń to, co dobre, a będziesz mieszkał na ziemi i żył bezpiecznie. Raduj się w Panu, a on spełni pragnienia Twego serca.'' (Biblia, Psalm 37)

Marcelkowi, w dniu Pierwszej Komunii Świętej – matka chrzestna

Zobacz też: Smutne cytaty- znajdź czas na melancholię

Zobacz wideo Zobacz najciekawsze książki z 2020 roku
Więcej o: