Perseidy na nocnym sierpniowym niebie. To zjawisko zapiera dech w piersiach. Kiedy je obserwować?

Perseidy na nocnym sieprniowym niebie to wyjątkowe zjawisko. Dzięki nim wieczór staje się niezapomniany i wyjątkowy. Na jaki dzień zaplanować romantyczną noc pod rozgwieżdżonym niebem? Już wkrótce nasze oczy doświadczą czegoś niezwykłego.

Noce spędzone pod rozgwieżdżonym niebem to najromantyczniejsza rzecz pod słońcem. Zwłaszcza, gdy ciemny horyzont wyjątkowo rozpieszcza nas swoim pięknym, tajemniczym światem. Być może to właśnie ta tajemnica stała się dla nas symbolem miłości? Wszechświat wydaje się tak samo niezrozumiały i zaskakujący, jak jej wszystkie odłamy. Ale nocne niebo to nie tylko gwiazdy, planety czy Księżyc. Czasami obserwujemy zjawiska, które zapierają dech w piersiach. Już wkrótce doświadczymy kolejnego z nich. Nad naszymi głowami pojawią się Perseidy. Ten wyjątkowy spektakl będziemy mogli podziwiać już w sierpniu.

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Perseidy na letnim sierpniowym niebie. Czym są i kiedy dokładnie pojawią się nad naszymi głowami?

Perseidy to rój meteorów, które pojawiają się na niebie w postaci jasnych smug. Zwykle ich wdzięki można zaobserwować na niebie od 17 lipca do 24 sierpnia, ale najlepsze warunki stwarzają się w nocy z 12 na 13 sierpnia. To właśnie wtedy nad naszymi głowami pojawią się przepiękne, drobne prześwity, dzięki którym wieczór stanie się wyjątkowy. W ciągu jednej godziny będzie można zaobserwować nawet sto zjawisk. Sama nazwa Perseidów wywodzi się od konstelacji Perseusza, w której znajduje się tak zwany radiant roju, czyli miejsce, z którego wylatują meteory.

 

Noc Perseidów zbliża się wielkimi krokami. Jak się do niej przygotować?

Obserwacja Perseidów nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Oczywiście jeśli mamy teleskop, wrażenia będą większe, ale nie jest to sprzęt konieczny. Spokojnie poradzimy sobie bez niego, wystarczy tylko mieć czujne oko i odrobinę cierpliwości. Aby wieczór stał się jeszcze bardziej wyjątkowy, zadbaj o odpowiedni klimat. Nasza rada? Koc, kilka małych poduszek, talerz ulubionych przekąsek i owoców, nastrojowa muzyka i lampa waszego ulubionego, czerwonego wina. Ważne jest także samo miejsce obserwacji. Pamiętajcie, że w oświetlonym mieście dużo trudniej będzie wam dostrzec piękno meteorów. Postarajcie się więc znaleźć ustronny grunt, całkowicie ciemny, postawiony jakby na uboczu codzienności.  Tak zorganizowany czas nie może się nie udać, a poziom romantyzmu roztopi serce nawet najbardziej zatwardziałych osób.

 

Niedawno niebo rozświetlał Różowy Księżyc, teraz czekamy na prześwit Perseidów – natura chyba kieruje nas w kierunku wyjątkowych wieczorów. Korzystajmy z jej podpowiedzi póki czas, Być może romantyczne chwile staną się początkiem naprawdę ważnej i niezapomnianej relacji? Chyba warto się o tym przekonać. A jeśli nie szukacie miłości, wieczorne spotkanie z przyjaciółkami z przepiękną oprawą nieba i Britney Spears w tle tez brzmi przekonująco. Przynajmniej jak dla nas.  

Więcej o: