Czyszczenie srebra to czynność, jaką każdy jego posiadacz jest zmuszony co jakiś czas wykonać. Srebro, metal nieco twardszy od złota, materiał ciągliwy i kowalny, wykazujący się wysoką przewodnością elektryczną i termiczną, cenione jest jako metal szlachetny oraz surowiec do produkcji biżuterii, naczyń, sztućców czy bibelotów. Służy do wyrobu instrumentów muzycznych, styków elektrycznych i luster, wykorzystywane jest w fotografii, a ze względu na swe właściwości bakteriobójcze – również w medycynie. Jednakże przedmioty wykonane ze srebra po jakimś czasie pokrywają się początkowo żółtym, później szarym, a ostatecznie czarnym nalotem. Jest to naturalne zjawisko, a wynika ono z reakcji chemicznej, jaka powstaje, gdy srebro ma kontakt z innymi substancjami chemicznymi. Najczęściej pokrycie się srebra nalotem jest wynikiem jego kontaktu z powietrzem, a konkretniej ze znajdującymi się w nim związkami siarki. Na ciemnienie i matowienie srebra mogą mieć wpływ również woda i kosmetyki, dlatego warto chronić przedmioty wykonane z tego metalu przed wejściem w niepożądane reakcje chemiczne.
Co ciekawe, w przypadku srebrnej biżuterii najlepszą metodą dbania o nią jest noszenie jej. Srebrna biżuteria noszona na ludzkim ciele ciemnieje zdecydowanie wolniej. Pamiętać jednak należy, by nie narażać jej na kontakt z domowymi chemikaliami, zwłaszcza z chlorem, z przedmiotami zawierającymi siarkę, z potem oraz unikać długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Warto wyrobić w sobie nawyk zdejmowania biżuterii do prac domowych czy np. kąpieli w morzu, a także zakładać ją jako ostatnią. Wyroby ze srebra dobrze jest przechowywać w taki sposób, by miały jak najmniej kontaktu z powietrzem, wilgocią oraz promieniami słonecznymi. Można umieścić je w woreczkach foliowych, do których warto wrzucić kawałek miękkiej kredy – pochłonie ona wilgoć. Większe przedmioty można owinąć w niebieloną flanelę. Miękkie materiały, takie jak flanela, mikrofibra czy ircha, doskonale nadają się również do czyszczenia i polerowania srebra. Warto pamiętać, by podczas czyszczenia srebra nie korzystać z metalowych misek, najlepiej wykorzystać do tego szklane naczynia.
A zatem czym wyczyścić srebro? Zanim sięgniemy po gotowe preparaty dostępne w sklepach z chemią dla domu, warto poznać naturalne metody na przywrócenie srebru jego dawnego blasku. Trzeba bowiem pamiętać, że preparaty do czyszczenia srebra zawierają związki chemiczne, które – choć zapewne skutecznie wyczyszczą srebro – mogą sprawić, że metal stanie się delikatniejszy i bardziej podatny na zarysowania. Tymczasem wszystko, czego potrzebujemy do wyczyszczenia biżuterii, sztućców czy bibelotów ze srebra, znajdziemy w kuchni.
Oto najpopularniejsze sposoby czyszczenia srebra:
Zobacz też: Obrączki ślubne: srebro. Elegancja w rozsądnej cenie, czy jednak złoto?