15 ślubnych przesądów. "Młodych nie powinna wieźć do ślubu kobieta"

Z dniem ślubu związane jest wiele przesądów, które do dziś są przestrzegane przez niektóre z młodych par. Mało kto wie, że narzeczona powinna kupić swojemu przyszłemu mężowi koszulę do ślubu, a on jej buty. Tego typu przesądów jest o wiele więcej. Poniżej przedstawiamy 15 z nich.

W XXI wieku chciałoby się rzecz, że już nie wierzymy w zabobony, ale prawda jest taka, że w dniu ślubu ostrożności nigdy za wiele. Niektórzy wolą nie kusić losu i choć na co dzień przesądy traktują z przymrużeniem oka, w ten wyjątkowy dzień wkładają do buta pieniążek, albo zakładają coś niebieskiego, starego i pożyczonego. To może nie wystarczyć. Poniżej przedstawiamy 15 przesądów, które warto wziąć pod uwagę, kiedy będziemy przygotowywać się do zaślubin.

Zobacz wideo Iga ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" wspomina ślub z Karolem. "Pieprz***na burza"

15 przesądów ślubnych, o których warto pamiętać

 1. Rzucenie pustych kieliszków - zgodnie z tradycją zaraz po toaście para młoda powinna rzucić za siebie puste kieliszki. Jeżeli szkło się potłucze, czekają ich długie lata dostatniego i szczęśliwego życia. Im więcej szkła zbije się podczas wesela, tym szczęśliwsze będzie ich małżeństwo.
 2. Przeniesienie przez próg - aby pożycie nowożeńców układało się po ich myśli, nim para wejdzie do mieszkania, pan młody powinien wziąć żonę na ręce i przenieść ją przez próg.
 3. Sypanie ryżem i pieniędzmi - monety upadające przed młodą zwiastują im powodzenie, natomiast ryż zapewnia płodność.
 4. Jeśli zakupy, to na odwrót: narzeczona powinna kupić przyszłemu mężowi koszulę do ślubu, a on jej buty.
 5. Nie podnoszenie obrączek przez niepowołaną osobę - w przypadku, gdy podczas ceremonii jedna z obrączek upadnie na podłogę, powinien ją podnieść ministrant lub ksiądz.
 6. Na świadków najlepiej wybrać osoby stanu wolnego - zgodnie z tradycją świadkami nie powinny być małżeństwa, gdy to przyniesie pecha. Ponadto druhna panny młodej nie powinna być w ciąży.
 7. W posiadaniu panny młodej powinno znaleźć się podczas ceremonii coś białego, niebieskiego, nowego, starego i pożyczonego.
 8. Ustawienie butów panny młodej na parapecie przed ślubem ma z kolei zapewnić młodym dobrą pogodę w trakcie ceremonii. 
 9. Droga do kościoła: młodych nie powinna wieźć do ślubu kobieta.
 10. Okruszek i moneta - wierzy się, że w bucie panny młodej powinna być moneta, a w fałdach jej sukni należy zaszyć ziarenko cukru oraz okruszek. Zapewni to parze dobrobyt.
 11. Kolory sukni gości - według tradycji jedyną kobietą w bieli, powinna być panna młoda.
 12. Unikanie lustra przed wyjściem do kościoła: panna młoda nie powinna oglądać swojej sylwetki.
 13. Obrączki ślubne tylko na właściwym palcu: zakładanie ich na środkowy przynosi pecha.
 14. Odpowiednia pogoda - niegdyś wierzono, że warunki atmosferyczne w dużej mierze wskazują na to, jakie będzie pożycie pary. Deszcz w dniu ślubu uważano za zwiastun łez, ale obecnie interpretuje się go odwrotnie i uznaje za dobry znak.
 15. Buty stojące na parapecie - uznaje się, że dzień przed ceremonią, buty panny młodej powinno się ustawić na parapecie. Gest ten zapewni parze dobrą pogodę i zagwarantuje udaną zabawę.

Miłość grecka: co to takiego i na czym polega? Zdjęcie ilustracyjne Miłość grecka: co to takiego i na czym polega?

Więcej o: