Ślub kościelny coraz droższy? W niektórych parafiach "co łaska" to nawet 2000 zł

Wiele par, które wkrótce planują ślub kościelny, musi liczyć się z nowymi, znacznie większymi wydatkami. Otóż w ostatnim czasie rosną ceny nie tylko produktów spożywczych czy popularnych usług, lecz także udzialanych sakramentów.
Zobacz wideo Robert Biedroń o planach opodatkowania Kościoła

Nie da się nie zauważyć, że w czasie pandemii ceny różnych produktów oraz usług w Polsce rosną w zatrważającym tempie. Niewątpliwie odczują to również pary, które wkrótce planują zawrzeć związek małżeński poprzez sakrament kościelny. Z wpisów, które pojawiają się w sieci, a także portalu colaska.pl, wywnioskować można, że "ceny" ślubu kościelnego w niektórych parafiach w Polsce osiągają wręcz kosmiczne kwoty.

Ślub kościelny coraz droższy? Ceny w niektórych parafiach zwalają z nóg

Jak podaje portal polki.pl, przed wybuchem pandemii za udzielenie sakramentu małżeństwa trzeba było zapłacić (w zależności od parafii oraz miejsca zamieszkania) średnio minimum 500 zł. Aktualnie jednak ceny te bywają znacznie wyższe. Jak obecnie przedstawiają się kwoty "co łaska", które trzeba zapłacić za ślub kościelny?

Otóż w Gdyni za ślub zapłacimy około 660 zł. Trochę więcej wydać muszą pary z Wrocławia, Łodzi czy Lublina, bo ponad 800 zł. Jednak wcale nie są to najwyższe kwoty. W niektórych parafiach w Polsce za sakrament małżeństwa, księdzu trzeba przekazać ponad 1000 zł. Zaliczają się do nich m.in. parafia z Płocka, Ostrołęki czy Białej Podlaskiej. Rekordzistami w zestawieniu portalu colaska.pl są natomiast takie miejscowości, jak Radzyń Podlaski, Grodzisk Mazowiecki, Maciejowice czy Kołbaskowo. Tam przyszli państwo młodzi muszą zapłacić za ślub kościelny nawet do 2000 zł. Podobna stawka obowiązuje orientacyjnie również w ok. 24 parafiach na terenie całej Polski. 

Są jednak parafie, gdzie cena za ślub kościelny jest nieporównywalnie niższa. Otóż najniższa kwota notowana przez portal colaska.pl to 50 zł, która obowiązuje w Chochołowie i 28 innych parafiach. Mniej niż 100 zł za ślub, narzeczeni zapłacą również w takich miejscowościach, jak Przemyśl, Tarnobrzeg czy Babica. 

Więcej o: