Czy można opalać się na balkonie? W niektórych przypadkach możemy zostać ukarani

Ciepła pogoda sprawia, że wiele osób opala się na balkonie. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach za takie zachowanie możemy zostać ukarani. Podpowiadamy, o czym warto wiedzieć.

Czy opalanie na balkonie jest dozwolone? Ta kwestia zastanawia wiele osób - zwłaszcza w czasie upalnych dni. - Właśnie się opalam na swoim balkonie, który oddzielony jest od sąsiada tylko szybą. I nie wiem, czy to legalne - pisze jedna z użytkowniczek forum gazeta.pl. 

Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upały:

Opalanie na balkonie - za co może grozić mandat?

Opalanie na balkonie jest jak najbardziej dozwolone. Warto jednak robić to w kostiumie kąpielowym. Jeśli zdecydujemy się na opalanie toples, możemy zostać ukarani. W takich przypadkach zazwyczaj jest przywoływany artykuł 140 Kodeksu Wykroczeń:

Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

- Z jednej strony balkon jest przestrzenią prywatną, więc tak naprawdę nie powinien on podlegać jakimś restrykcjom. Istnieje jednak pewien przepis, tj. artykuł 140 Kodeksu wykroczeń, który stanowi o tzw. nieobyczajnych wybrykach - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską mecenas Eliza Kuna.

Kara za naruszenie porządku

Zdarza się, że w niektórych przypadkach sąsiedzi wzywają policję. Co dzieje się w takiej sytuacji? - Jeżeli okoliczności będą za tym przemawiały funkcjonariusze mogą wezwać daną osobę do prawidłowego (moralnego / przyzwoitego) zachowywania się. Jeśli ubiór faktycznie naruszałby moralność i przyzwoitość można zostać ukaranym za naruszanie takiego porządku - powiedział dr Mariusz Bidziński w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: