Coraz więcej par decyduje się na wesele bez dzieci. Jak powiedzieć o tym gościom?

Organizacja ślubu i wesela bywa dla wielu par kłopotliwa. Zamiast cieszyć się swoim dniem i robić wszystko, by to im podobało się najbardziej, często pod naciskiem rodziny decydują się na wiele kompromisów. Jedną z takich kwestii jest obecność dzieci. Jak zakumunikować gościom, że nie chcemy ich na weselu?
Zobacz wideo Wybierasz się na ślub? Zrób samodzielnie prezent dla państwa młodych

Ślub i wesele to uroczystości młodej pary, na które zwykle zapraszają bliskie i ważne dla nich osoby, by wspólnie celebrować ten wyjątkowy dzień. Jeśli dla pary młodej ważne jest, żeby przyjęcie odbyło się bez obecności małych dzieci, to goście powinni te prośbę uszanować. Jednak pary młode nie zawsze spotykają się z takim wyrozumieniem. Znacznie częściej słyszą słowa krytyki, a nawet groźby, że dana para nie pojawi się na ślubie bez dzieci. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zakomunikować swoją decyzję, by jednak została zrozumiana?

Powiedzcie wprost, że planujecie wesele tylko dla dorosłych

Jeśli od początku wiecie, że nie chcecie zapraszać dzieci na wesele, delikatnie wspominajcie o tym już na początku planowania uroczystości. To kwestia, na punkcie której rodzina i znajomi posiadający dzieci, mogą być przeczuleni. Warto zatem od samego początku oswajać ich z tą myślą. Jedno jest pewne: jeśli nie chcecie małych dzieci na swoim weselu, absolutnie nie powinniście ulegać presji i wbrew sobie zgadzać się na ich obecność.

Dodajcie tę informację na zaproszeniu

Pamiętajcie również, by umieścić uprzejmą i taktowną, ale jasną informację w waszych zaproszeniach, że wasze przyjęcie jest przeznaczone jedynie dla dorosłych. Dodatkowo, przy potwierdzaniu obecności z parami posiadającymi małe pociechy, upewnijcie się, że ten element zaproszenia został przez nich dobrze zrozumiany. W końcu nie chcecie, żeby w dniu ślubu ktoś pojawił się z niespodziewanym małym gościem i przysporzył wam niepotrzebnego stresu.

Wytłumaczcie, dlaczego podjęliście taką decyzję

Szczera rozmowa to klucz do sukcesu. Zamiast kłócić się z rodziną i znajomymi tuż przed ślubem, spokojnie z nimi porozmawiajcie i wytłumaczcie, dlaczego nie chcecie obecności dzieci podczas waszego wesela. Być może nie chcecie, by dzieci biegały między stołami, albo chcecie, żeby wszystko odbywało się według pewnego scenariusza, co przy żywiołowych dzieciach bywa bardzo trudne. Co zatem powiedzieć gościom, którzy są rodzicami?

- Macie dzieci, bardzo je kochamy i są dla nas ważne, ale chcemy żebyście na naszym przyjęciu byli tylko wy. Żebyście byli z nami, dobrze się bawili, a nie zajmowali dziećmi. Jestem pewna, że jeśli zaczniemy mówić językiem potrzeb, to ludzie są w stanie je usłyszeć i uwzględnić - mówi specjalistka od savoir-vivre'u Anna Dąbrowska.

Więcej o: