"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - w tym starym porzekadle kryje się wiele prawdy. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by zakosztować prawdziwie rajskich wakacji. Polska to niezwykle malowniczy kraj, bogaty w różnorodne krajobrazy, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. W tym także zwolennicy egzotyki.
"Polską Saharą" nazywany jest Słowiński Park Narodowy mieszczący się w okolicach Łeby. Swoje miano zawdzięcza pasmu ruchomych wydm, które osiągają tam nawet 40 metrów, a przy tym zajmują obszar prawie 500 ha powierzchni. Z największej z nich - Łąckiej Góry, rozciąga się imponujący widok, dzięki któremu możemy poczuć się, jak właśnie w samym sercu pustyni. Jest to jednocześnie największe pasmo ruchomych wydm w Europie, a park został wpisany na listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Teren Słowińskiego Parku Narodowego objęty jest też ochroną, a przekraczanie wyznaczonej do zswiedzania strefy jest surowo zabronione. Szlak prowadzący do ruchomych wydm rozpoczyna się we wsi Rąbka, znajudjącej się nieopodal Łeby. Wstęp do parku kosztuje 6 złotych od osoby dorosłej, z kolei za bilet ulgowy zapłacimy 3 zł.
Potocznie "śląską Chorwacją" nazywany jest Park Gródek mieszczący się w Jaworznie. Jeszcze kilkadziesiąt late temu mieściła się tam kopalnia dolomitu. Od tamtej pory miejsce przeszło jednak gruntowną zmianę, a dzisiaj udostępnione jest zwiedzającym, których zachwyca imponującymi widokami. Po zamknięciu kopalni, kamieniołomy zostały zalane wodą, tworząc malownicze rozlewiska o unikatowym kolorze wody.
W parku stworzono liczne kładki prowadzące po tafli wody, a także altany i miejsca na piknik. Powstało tam także arboretum. W parku obowiązuje jednak bezwzględny zakaz kąpieli. Wejście do niego jest za to zupełnie darmowe.
Polskim Dubajem nazywany jest z kolei znajdujący się nad Bałtykiem Jarosławiec. Zawdzięcza to miano stworzonej tam sztucznej plaży, położonej u zboczy klifu. Szerokie, piaszczyste wybrzeże jest największą sztuczną plażą w Europie - ma ponad pięć hektarów powierzchni.
Plaża powstała poprzez refulację, czyli przepompowanie piasku z morskiego dna na ląd, który następnie zabezpieczono charakterystycznymi kamiennymi ramionami, tworzącymi zatoczki. Stworzono tam strzeżone kąpieliska, a także boisko do siatkówki plażowej. Co więcej, plaża uchodzi za jedną z najczystszych, a sam Jarosławiec ma do zaoferowania wiele innych atrakcji, jak latarnia morska, czy Muzeum Bursztynu.