Pierwsze grzyby pojawiają się w lasach już od połowy maja. Jest ich wtedy bardzo mało i wyrastają wyłącznie wtedy, kiedy spadnie deszcz. Majowe deszcze są nieregularne, a więc i grzybów nie ma co szukać w każdym lesie i o każdej porze. Najlepszy czas na grzybobranie zdaniem grzybiarzy to przełom lata i jesieni. Koniec lipca był jednak w wielu miejscach deszczowy, co zaowocowało wysypami grzybów w wielu lasach. Gdzie najlepiej ich szukać? W tych województwach natkniesz się na prawdziwe okazy.
Ostatnie deszcze szczególnie w środkowej części kraju zaowocowały pojedynczymi skupiskami grzybów. Grzybiarze twierdzą, że maślaki i borowiki coraz częściej można spotkać w lasach tego lata. Szczególnie w lasach mieszanych, gdzie królują takie drzewa jak sosna, dąb i grab, można znaleźć borowiki szlachetne, koźlarze grabowe i żółte maślaki. W lasach bukowych, a więc liściastych coraz częściej łatwo natknąć się na tzw. zajączki, czyli podgrzybki oraz gołąbki. Nadal można trafić również na kurki w niemal wszystkich lasach, jednak w ilościach znikomych. Przykre wieści są dla miłośników prawdziwków. Ten sezon nie obrodził w ten pożądany gatunek. Grzybiarze piszą nawet, że "zrobiły sobie urlop".
Najwięcej grzybów na przełomie lipca i sierpnia jak się okazuje, znajdziesz w województwie podlaskim i małopolskim. Grzybiarze zbierają tutaj grzyby z przewagą jednego gatunku. Lasy obrodziły w borowiki ceglastopore, a także kurki, jednak w niewielkich skupiskach. Te dwa rodzaje występują w lasach mieszanych i liściastych. Podczas dwugodzinnego spaceru można znaleźć nawet 50 sztuk.
Na trzecim miejscu co do ilości znalezionych grzybów tego lata zalicza się województwo mazowieckie. Opady deszczu sprawiły, że w lasach liściastych i mieszanych łatwo natknąć się na koźlarze, oraz kurki, których śladowe ilości nadal wyrastają na mniejszych i większych terenach zielonych. Najgorzej wypada województwo łódzkie i pomorskie. Na swojej drodze można znaleźć jedynie pojedyncze maślaki i usiatkowane podgrzybki. Zdaniem grzybiarzy najlepiej szukać ich w lasach dębowo grabowo bukowych.