Róża - kiedy sadzić, jak przycinać i pielęgnować, aby pięknie kwitła?

Róża - określana królową kwiatów jest jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Można ją kupić w wielu wersjach kolorystycznych, w najróżniejszych rozmiarach czy kształtach. Wyjaśniamy kiedy najlepiej sadzić różę i jak o nią dbać tak, aby stanowiła prawdziwą ozdobę naszego domu lub ogrodu.

Róża - kiedy sadzić? Najkorzystniejszy termin

To, kiedy najlepiej sadzić róże uzależnione jest od typu wybranego przez nas krzewu. Generalnie mamy do wyboru dwa terminy:

 1. Od końca marca do końca kwietnia - gdy nie będzie już ryzyka wystąpienia przymrozków
 2. Od końca września do końca października

Przyjmuje się, że najlepiej jest sadzić róże na jesień, krzewy lepiej się ukorzenią i roślina wcześniej na wiosnę rozpocznie wegetację.

 • Róże w doniczkach - dostępne w sklepach posiadają dobrze wykształcony system korzeniowy, więc możemy je sadzić w dowolnym terminie: na wiosnę lub jesień. Pamiętajmy tylko, aby podczas sadzenia ziemia nie była zmarznięta, ani nie trwały akurat upały.
 • Róże balotowane - róże z zakrytym systemem korzeniowym sadzimy jesienią. Należy to zrobić w miarę szybko od dnia zakupu.
 • Róże z odkrytym systemem korzeniowym sadzimy jesienią jak najszybciej od zakupu. Przed posadzeniem korzenie róży moczymy przez kilka godzin w wiaderku wypełnionym wodą.

Nasze róże rozwiną się najlepiej gdy będą posadzone w miejscu przewiewnym i słonecznym.

Rozarium w Ogrodzie Botanicznym Geonatura Kielce. Róża '' Paul's Scarlet Climber '' z grupy róże pnąceRozarium w Ogrodzie Botanicznym Geonatura Kielce. Róża '' Paul's Scarlet Climber '' z grupy róże pnące Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Róża: jak przycinać? Garść porad

Przycinanie róż jest zabiegiem podczas którego usuwane są chore lub martwe pędy, dzięki niemu zostaje zachowany wybrany kształt krzewu. Przycinanie pozytywnie wpływa na wzrost krzewu oraz zwiększa kwitnienie. Odpowiednie cięcie decyduje również o wielkości i liczbie kwiatów oraz porze ich kwitnienia. Jak przycinać róże?

 • intensywne cięcie - kwiaty są większe, pędy dłuższe i grubsze natomiast pora kwitnienia jest późniejsza
 • słabe cięcie - kwitnienie jest wcześniejsze, krzewy mają więcej kwiatów, które jednak są drobniejsze zaś pędy krzewów krótsze oraz słabsze.

Cięcie róż przeprowadzamy raz w roku, gdy ustaną najmocniejsze mrozy. Zazwyczaj będzie to koniec marca - połowa kwietnia. Róże przycinamy w czasie ich uśpienia, jeszcze zanim ruszy wegetacja. Powinno odbywać się ono w słoneczny i suchy dzień. Przez cały sezon należy regularnie pozbywać się przekwitłych kwiatostanów i odrostów korzeniowych. Gdy nastanie jesień, pozbywamy się zwiędłych kwiatów oraz martwych gałęzi i kończymy z przycinaniem.

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box!

Kiedy kwitnie róża?

Róże stanowią niewątpliwą ozdobę naszego balkonu czy ogrodu i każdy hodowca tych pięknych roślin z niecierpliwością czeka na pojawienie się kwiatów. Kiedy kwitnie róża? Termin zależy od kilku czynników takich jak odmiana posiadanego krzewu i sposób jego pielęgnacji. Przeważnie kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu, zaś kończy przed nadejściem pierwszych przymrozków. Chociaż ostateczny termin i tak zależy od odmiany zakupionego krzewu.

Rozarium w Ogrodzie Botanicznym Geonatura Kielce. Róża ''Maiden's Blush ', syn.: Bella Donna, grupa róże białeRozarium w Ogrodzie Botanicznym Geonatura Kielce. Róża ''Maiden's Blush ', syn.: Bella Donna, grupa róże białe Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Róża - jaka ziemia?

Jaka ziemia będzie dobra dla róży? Najlepszy jej rozwój zapewni odpowiednio dobrana ziemia. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, bogata w próchnicę o pH 6,0 - 7,0.

Jeżeli ziemia w miejscu, w którym chcemy posadzić róże jest inna, to możemy dosypać do niej ziemię kompostową lub podłoże torfowe.

Ile kosztuje róża w hurtowni?

Ceny róż w hurtowni wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu zł, w zależności od odmiany. Ile kosztuje róża w hurtowni?

 • róża pnąca - około 12 - 13 zł
 • róża parkowa - około 13 zł
 • róża rabatowa Bordeaux - około 33 zł
 • róża wielokwiatowa Anna Purna - około 35 - 38 zł
 • róża pnąca Florentina Arborose  - około 35 zł
 • róża Diamantino VISraroda - około 35 - 37 zł
 • róża Traviata MEIviola - około 37 - 38 zł
 • róża Rouge Meilove - około 37 zł

Zobacz też: Judaszowiec - pełne uroku drzewko, które warto mieć w swoim ogrodzie

Więcej o: