Dni wolne od pracy. Czy za 15 sierpnia 2021 odbierzemy dodatkowe wolne?

15 sierpnia 2021 ustawowo jest dniem wolnym od pracy. W tym roku jednak święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia NMP przypada na niedzielę. Czy w takim razie dostaniemy możliwość odebrania dodatkowego wolnego? Odpowiadamy.

Dni wolne od pracy to najpiękniejsze chwile dla wszystkich pracujących. Wiele z nas regularnie sprawdza kalendarze w oczekiwaniu na dzień „X", w którym nic nie będzie obowiązkiem. Czy w tym roku 15 sierpnia będzie dniem wolnym od pracy?

Zobacz wideo Kidawa-Błońska: Przez ten Sejm żadna ustawa pomagająca kobiecie nie przejdzie

Dni wolne od pracy 2021. Ile dni wolnych jeszcze przed nami?

Dni wolne od pracy 2021 w Polsce ustala ustawa o dniach wolnych od pracy. Oprócz większości niedziel istnieją także święta, w których należy się nam dodatkowy urlop. Aktualnie przed nami wciąż pozostaje jeszcze pięć takich dni:

  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego
  • 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie
  • 26 grudnia - Boże Narodzenie, drugi dzień świąt

Zasiłek rodzinny 2021 - kwota rozczarowuje rodziców. 'Co za luksus. Jak żyć?' Czy zasiłek macierzyński przysługuje po ustaniu zatrudnienia?

Święta wypadające w niedzielę. Czy za 15 sierpnia 2021 będzie nam przysługiwał dzień wolny od pracy?

Każdego roku 15 sierpnia jest ustawowo ustalonym dniem wolnym od pracy. Obchodzimy wówczas dwa święta: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego, które upamiętnia Bitwę Warszawską 1920, stoczoną podczas wojny polsko-bolszewickiej. W normalnym wypadku nie mielibyśmy wątpliwości co do tego, czy dzień ten należy się nam jako forma zwolnienia z pracowniczych obowiązków. Ten rok jednak budzi przed nami sporo wątpliwości. 15 sierpnia 2021 wypada w niedzielę – jak w takiej sytuacji wygląda pracowniczy dzień wolny? Niestety wiadomość nie ucieszy większości z nas. Jeśli święto wypada w niedzielę, nie przysługuje do odebrania dzień wolny. Sprawdza się to jedynie, gdy chodzi o sobotę, która dla wielu firm jest zwykłym dniem pracy. Sprawę tę reguluje Kodeks Pracy.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin – czytamy w art. 130 § 2 KP
Więcej o: