Perseidy 2021. Kiedy noc "spadających gwiazd"? To zjawisko zapiera dech w piersiach

Noc Perseidów to gratka dla wszystkich miłośników obserwacji nocnego nieba. Najwięcej tzw. spadających gwiazd można oglądać w drugim tygodniu sierpnia. Perseidy 2021 - kiedy przypada szczyt występowania roju Perseidów?

Perseidy to jeden z najaktywniejszych rojów meteorów. Każdego roku, od połowy lipca do końca sierpnia, możemy je oglądać na nocnym niebie. Już niedługo przypada szczyt ich występowania. 

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?

Horoskop dzienny - 9 sierpnia [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby] Horoskop dzienny - 9 sierpnia [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Perseidy 2021 - kiedy noc "spadających gwiazd"? 

Największa aktywność Perseidów przypada między 9 a 14 sierpnia. W 2021 roku najwięcej "spadających gwiazd" zobaczymy w nocy z 12 na 13 sierpnia (z czwartku na piątek). Perseidy są najlepiej widoczne późną nocą albo nad ranem. 

Jak obserwować Perseidy? 

Jeśli chcesz obserwować Perseidy, najlepiej wybierz się za miasto. W aglomeracjach miejskich występuje zjawisko zanieczyszczenia świetlnego - oświetlenie z ulic, mieszkań i samochodów powoduje, że na niebie dużo słabiej widoczne są gwiazdy i planety. Idealnym miejscem do obserwacji Perseidów będzie więc polana w środku rozległego lasu. 

Co warto ze sobą zabrać, aby oglądać Perseidy? Przyda ci się koc, na którym można się położyć, by obserwować niebo, ciepłe ubranie oraz coś do jedzenia i picia. 

W nocy z 12 na 13 sierpnia na niebie pojawi się ok. 100 Perseidów na godzinę. Nie oznacza to jednak, że pierwsze meteory zobaczymy już w pierwszej minucie. Lepiej uzbroić się w cierpliwość. 

Najlepsze kandydatki na żony wg znaku zodiaku Najlepsze kandydatki na żony według znaku zodiaku. Są troskliwe i wyrozumiałe

Czym są Perseidy? 

Perseidy nie są, jak się mówi popularnie, "spadającymi gwiazdami". Zjawisko obserwowane na niebie to tak naprawdę cząsteczki rozpadającej się komety. Kiedy wpadają do ziemskiej atmosfery, ich temperatura się zwiększa, materia się jonizuje i wywołuje efekt spadającej gwiazdy. 

Sierpniowe Perseidy związane jest z ruchem komety 109P/Swift-Tuttle. Zbliżając się do słońca, kometa pozostawia za sobą warkocz pyłu i drobinek. Ziemia przecina raz w roku pozostałości po komecie, które następnie wpadają do naszej atmosfery.  

Więcej o: