Perseidy widoczne na nocnym sierpniowym niebie - to już dziś! Gdzie je obejrzeć?

Na to zjawisko czekają nie tylko fani astronomii. Noc spadających gwiazd potrafi wywołać ogromne wrażenie na każdym z nas. Gdzie będzie można obejrzeć to zjawisko i na co warto się przygotować? Odpowiadamy!

Spadające gwiazdy to spektakularny widok, którego nie możesz ominąć. Już dziś, czyli 12 sierpnia Perseidy będą bardzo dobrze widoczne. Co zrobić, aby dostrzec ich jak najwięcej? Które punkty są najlepsze do obserwacji spadających gwiazd? Odpowiedzi poniżej.

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Noc spadających gwiazd 12-13 sierpnia - czym są Perseidy?

Perseidy to nic innego jak rój meteorytów, a dokładniej fragmenty komety Swift-Turtle. Sama nazwa zawdzięcza swe pochodzenie gwiazdozbiorowi Perseusza. Na niebie spadają dość liczebnymi grupami - nawet po kilkanaście meteorytów na minutę. Wiele osób zaskakuje informacja dotycząca prędkości spadających gwiazd - to aż 59 km/s! Dziś w nocy z 12 na 13 sierpnia wypada maksimum tego zjawiska, czyli najlepsza okazja w roku.

Spadające Perseidy - gdzie je oglądać?

Według zaleceń NASA, najlepszym miejscem do obserwacji tego niecodziennego zjawiska są tereny pozamiejskie. Najlepiej postawić na lokalizację, gdzie horyzont będzie w pełni widoczny. Dobry punkt obserwacyjny pozwoli zobaczyć największą liczbę spadających gwiazd. Warto wybrać się zatem w pole lub inny obszar, który nie jest oświetlony. Pogoda również ma znaczenie - zachmurzone niebo uniemożliwi obserwację tego zjawiska. Przy braku odpowiednich warunków atmosferycznych można obserwować niebo razem z NASA, z ramienia którego będzie odbywała się transmisja na żywo na You Tube.

Gwiazdozbiór Perseusza - lista pikników astronomicznych

Z okazji tej wyjątkowej nocy organizowane są pikniki astronomiczne, gdzie można nie tylko wspólnie obserwować spadające gwiazdy, ale i uczestniczyć w interesujących prelekcjach. Oto lista takich miejsc.

  • Gdańskie Hevelianum,
  • Fundacja Aleksandra Jabłońskiego,
  • Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach - event online,
  • Centrum Nauki Kopernik - event online. 
Więcej o: