Jak dbać o monsterę? Ta nietuzinkowa roślina będzie piękną ozdobą twojego mieszkania

Monstera to roślina, która staje się znów coraz bardziej popularna. Od kilku sezonów wzór jej liści króluje na tkaninach, tapetach, odzieży, a nawet na paznokciach. Jedną z najbardziej popularnych odmian jest monstera dziurawa. Jej charakterystyczną cechą są jej duże dekoracyjne liście, które przypominają szwajcarski ser. Monstera - pielęgnacja: przekonaj się, jak zadbać o tę niezwykłą roślinę.

Monstera to roślina pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej. W naturze osiąga ogromne rozmiary - jej wysokość może dochodzić nawet do 20 metrów. Hodowana w domu po kilku latach może osiągnąć ponad 2 metryMonstera to idealna roślina dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić do swojego wnętrza nieco egzotyki. Nawet ci, którzy "nie mają ręki do kwiatów" powinni poradzić sobie z jej uprawą. 

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Koniczyna biała: ile na m2, uprawa, wymagania glebowe Koniczyna biała: ile na m2, uprawa, wymagania glebowe

Monstera - odmiany. Jedną z najbardziej popularnych w Polsce odmian tej rośliny jest monstera dziurawa

Największą popularnością cieszy się w Polsce monstera dziurawa. Niewiele osób jednak wie, że gatunków monstery jest aż 37. Różnią się one od siebie wielkością, kolorem liści, jak i szybkością wzrostu. 

 

Oprócz monstery dziurawej do jednych z najpiękniejszych odmian należą: 

  • Monstera Adansona - tzw. monstera monkey mask - efektowne, silnie płożące pnącze, które nie osiąga tak ogromnych rozmiarów, jak monstera dziurawa.
 
  • Monstera minima - roślina o nietuzinkowym kształcie liści. Blaszki liściowe są silne powcinane, a wcięcia tak głębokie, że dotykają niemal nerwu głównego każdego liścia. Wyglądają, jakby ktoś powycinał je nożyczkami. 
 
  • Monstera variegata - nazywana jest inaczej monsterą plamistą. Kolekcjonerzy biją się o nią, ponieważ także jest trudna do zdobycia. Ma piękne zielono-żółte lub zielono-białe liście.
 

Anturium. Zdjęcie ilustracyjne Anturium - co trzeba wiedzieć o tej roślinie? [uprawa, pielęgnacja i choroby]

Monstera - pielęgnacja. Jak dbać o tropikalnego olbrzyma? 

Monstera bardzo nie lubi bezpośredniego słońca, dlatego lepiej wybrać dla niej stanowisko półcieniste. Nie służy jej także nadmiar wody (liście będą żółkły) - roślinę najlepiej podlewać, gdy podłoże będzie zupełnie suche. Raz na jakiś czas warto zraszać roślinę, a raz na dwa tygodnie nawozić ją nawozem do roślin zielonych. 

Więcej o: