Sprzedano 40-letni kawałek tortu weselnego Diany i Karola. Kwota robi wrażenie

W lipcu minęło 40 lat od ślubu księcia Karola z Dianą. Z tej okazji na licytację wystawiono kawałek ich weselnego tortu, który właśnie został sprzedany za naprawdę imponującą kwotę. Jak przyznali pracownicy domu aukcyjnego, zainteresowanie ciastem przekroczyło ich najśmielsze oczekiwania.

Ślub księżnej Diany i księcia Karola oglądało przed telewizorami aż 750 milionów ludzi z 74 krajów świata, a zorganizowanie wystawnej ceremonii kosztowało ponad 100 mln dolarów. Zachwyt wzbudzała nie tylko suknia panny młodej, ale i każdy, nawet najmniejszy detal wystawnej uroczystości, w tym także słynny tort, którego kawałek został właśnie sprzedany za imponującą kwotę.

Zobacz wideo

Kawałek weselnego tortu Diany i Karola sprzedany za horrendalną sumę

Fragment ciasta trafił do Gerry'ego Laytona z Leeds, który wylicytował go za 1850 funtów, czyli około 10 tys. złotych. Jak przyznali pracownicy domu aukcyjnego, sami spodziewali się cztery razy niższej kwoty, a zainteresowanie akcją przerosło ich najśmielsze oczekiwania.

- Licytacja rozpoczęła się od 300 funtów, ale dzięki ofertom przez Internet i telefon kwota szybko wzrosła do zwycięskiej ceny 1850 funtów (...). Tort naprawdę zawładnął wyobraźnią i portfelami wielu ludzi - tłumaczył Chris Albury z domu aukcyjnego Dominic Winter Auctioneers w rozmowie z CNN. 

Słynny kawałek ciasta ozdobiony królewskim herbem jest fragmentem jednego z 23 ślubnych tortów, jakie mieli do dyspozycji weselni goście Diany i Karola. Został zachowany przez jedną ze służących Królowej Matki, Moyrę Smith, która owinęła go w folię i przez lata przechowywała w lodówce w starej puszce na ciastka.

W 2008 roku rodzina Smith odsprzedała deser kolekcjonerowi, który teraz ponownie wystawił go na aukcję. I jak zapewnia Albury z domu aukcyjnego, ciasto do dziś zachowało się w świetnym stanie i wygląda niemal jak w dniu zaślubin książęcej pary.

 

Nowy nabywca chce przekazać ciasto na cele charytatywne, na rzecz jednej z organizacji, z którymi współpracowała Diana. 

Więcej o: