Tajemnicza ryba na aucie. Co oznacza? Dla wielu kierowców to ważny symbol

Na niektórych autach możemy zobaczyć naklejki. Czasami pełnią one funkcję ozdobną. Zdarza się także, że mają pokazać innym uczestnikom ruchu, że kierowca danego samochodu identyfikuje się z pewnymi wartościami. Tak też jest w przypadku znaku ryby na aucie.

W sklepach znajdziemy wiele wzorów naklejek na samochody. To na przykład dziecko w aucie" czy "patrz w lusterka - motocykle są wszędzie". Jednym z najczęściej pojawiających się motywów jest znak ryby. Co oznacza ten symbol?

Zobacz wideo Samochód idealny dla 4-osobowej rodziny:

Tajemnicza ryba na aucie. Co oznacza?

Ten schematyczny rysunek ryby jest symbolem Jezusa Chrystusa z początków religii chrześcijańskiej. Zwyczaj naklejania go na auta wywodzi się z Niemiec. Pierwsi chrześcijanie przyjęli symbol ryby jako swój znak rozpoznawczy. Umieszczenie takiej naklejki na samochodzie oznacza więc przywiązanie kierowcy do religii chrześcijańskiej. 

Ryba na samochodzie. Dla wielu kierowców to ważny symbol

Co istotne, krzyż jako symbol wiary pojawił się dopiero w okolicach IV wieku naszej ery. Symbolizuje on pamięć o śmierci i ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa. Z kolei ryba to symbol związany z początkiem życia i chrztem. Warto wspomnieć, że w języku starogreckim słowo ichtys oznacza rybę. Pierwsze litery tego wyrazu są skrótem wyrażenia: Iesus Christos, Theou Yios, Soter czyli Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: