Mężczyźni domagają się mleka z piersi karmiących matek. Kobiety postanowiły z tym zawalczyć

Niektórzy mężczyźni z Afryki Wschodniej uważają, że dzięki temu są silniejsi, spokojniejsi i sprawniejsi seksualnie. Tanzańskie kobiety postanowiły jednak sprzeciwić się rytuałowi. Teraz mają wsparcie polityków.

Niedawno media obiegła informacja na temat zaskakującego rytuału. Mowa o tradycji spożywania mleka kobiet przed dorosłych mężczyzn, która jest rozpowszechniona w niektórych państwach Afryki Wschodniej (między innymi Kenii, Ugandzie i Tanzanii). Grupa kobiet z Tanzanii zwróciła się o pomoc w ukróceniu tego zjawiska do komisarza jednego z dystryktów. 

Zobacz wideo W Afryce menstruacja to temat tabu, więc postanowiła działać:

Mleka nie starczy dla małych dzieci

Dlaczego rytuał cieszy się taką popularnością? Mężczyźni, którzy piją mleko z piersi swoich żon, uważają, że dzięki temu są silniejsi, spokojniejsi i sprawniejsi seksualnie. W takich przypadkach pojawia się jednak problem. Mleka bardzo często nie starcza dla małych dzieci. Tanzańskie kobiety postanowiły więc zaprotestować. 

Po akcji kobiet rząd Tanzanii wydał ostrzeżenie dla tamtejszych mężczyzn. Politycy apelują do nich o zaprzestanie spożywania mleka karmiących matek. Co więcej, oświadczenie komisarza dystryktu Handeni, Toba Nguvila, zostało wygłoszone w czasie spotkania z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią. Zwrócił w nim między innymi uwagę na to, że mężczyźni pozbawiają kobiety pokarmu, który powinien być przeznaczony dla niedożywionych dzieci. 

Byli karmieni przez co najmniej godzinę dziennie

Warto wspomnieć o badaniach, które zostały przeprowadzone przez  Kyambogo University w Kampali i brytyjski University of Kent. Dzięki nim ujawniono między innymi, że mężczyźni z państw Afryki Wschodniej byli karmieni piersią przez co najmniej godzinę dziennie. Co istotne, robili to, zanim zostało nakarmione dziecko. Niektórzy badani zdradzili, że czynność ta uwalnia ich od stresu, a także dodaje im energii.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: