Ksiądz odmówił jej komunii. "Proszę pisać do biskupa". Powód?

Dziennikarka Justyna Kaczmarczyk zrelacjonowała w sieci nieprzyjemną sytuację, jaka spotkała ją podczas nabożeństwa. Ksiądz odmówił jej udzielenia komunii, gdy ta chciała przyjąć ją na rękę. "Tu jest nasza parafia" - usłyszała od duchownego, gdy próbowała powołać się na papieża Franciszka.

- Właśnie ksiądz odmówił mi komunii, bo chciałam przyjąć ją na rękę - zaczęła wpis dziennikarka Justyna Kaczmarczyk. - „W naszej parafii tylko do ust. Jak ma pani ochotę na komunię, proszę klękać". „Ale przeciez papież Franciszek…". „Tu jest nasza parafia" - zrelacjonowała dalej, przytaczając swoją wymianę zdań z księdzem. "Dwa światy" - podsumowała.

Zobacz wideo

Ksiądz odmówił podania komunii. Wbrew zaleceniom papieża Franciszka

Chociaż w Polsce główną formą podawania komunii jest komunia do ust, Konferencja Episkopatu Polski dopuszcza też podanie komunii na rękę. I to właśnie do takiej formy przyjmowania sakramentu nakłaniali podczas pandemii biskupi, a nawet sam papież Franciszek.

- Przypominamy także wszystkim szafarzom Komunii, zwyczajnym i nadzwyczajnym, że są oni zobowiązani do przestrzegania prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie (por. Redempt. Sacr. nr 12)." – informuje KEP.

Post dziennikarki rozpętał więc sieci poważną dyskusję. Gdy część osób broniła decyzji duchownego, inni nie mogli ukryć wzburzenia jego zachowaniem i jawnym zignorowaniem prawa liturgicznego, a także zaleceń papieża Franciszka.

- Proszę pisać do biskupa miejsca – radził zakonnik Grzegorz Kramer.

Więcej o: