"Aż 13 proc. młodych Polaków żałuje, że ma dzieci". Powody wcale nie są takie oczywiste

Wielu rodziców przyznaje, że wychowywanie dziecka jest jednocześnie najpiękniejszą, jak i najtrudniejszą przygodą w życiu. Niestety nie każdy odnajduje się w tej roli. Jak wynika z badań, aż 13 proc. młodych Polaków żałuje, że ma dzieci. Jakie są tego powody?
Zobacz wideo Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

W dobie często wyidealizowanych mediów społecznościowych, bycie rodzicem przedstawiane jest w samych superlatywach. Niestety, dla wielu osób wychowanie dziecka jest wcale nie jest takie kolorowe, co rodzi stres oraz frustracje. W momencie kiedy dziecko przychodzi na świat, rodzice odpowiedzialni są już nie tylko za siebie, lecz także swoje maleństwo. Choć wiele osób świetnie spełnia się w tej roli, zdarza się i tak, że niektórzy żałują decyzji o powiększeniu rodziny.

13 proc. młodych Polaków żałuje, że jest rodzicem. "Często pracują ponad swoje siły"

Ostatnio w programie Dzień Dobry TVN poruszono temat młodych Polaków, którzy żałują tego, że stali się rodzicami. Gościem był m.in. dr. Konrad Piotrowski z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, z którego badań wynika, że jest ich aż 13 procent. 

Wśród tych rodziców aż 22-23 proc. żałowało, że zdecydowało się na założenie rodziny. Rodzicielstwa częściej żałowały także te osoby, których związek się rozpadł oraz doznały jakieś traumy. Ci rodzice gorzej radzą sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, a to rzutuje na to, jak realizują się roli rodzica. Co gorsza, wielu rodziców z takimi traumami nie może liczyć na systemową pomoc. Tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na opłacenie terapii z własnej kieszeni.

- mówił w Dzień Dobry TVN dr Konrad Piotrowski.

Drugim gościem była natomiast psycholog dziecięca Marta Bąkowska, która powiedziała, że do tej grupy mogą należeć np. takie osoby, które nie potrafią pogodzić pracy zawodowej z rodzicielstwem i łatwo ulegają przekazom przedstawiającym opiekę nad dzieckiem jako bezproblemową i bezstresową.

Wiele osób zastanawia się nie nad tym, czy mieć dziecko, ale czy będzie je na nie stać. A standardy, koszty utrzymania i wychowania dziecka rosną. U części rodziców pojawia się też wypalenie rodzicielskie. Dotyczy ono głównie tych, osób, które chcą sobie i swoim dzieciom zapewnić, jak najlepsze warunki. Często pracują ponad swoje siły, po prostu się zapracowują

- powiedziała w Dzień Dobry TVN Marta Bąkowska.

Źródło: dziendobry.tvn.pl

Więcej o: