Cytologia - kiedy wykonać? To proste badanie może uchronić cię przed rakiem

Około pięciu kobiet dziennie umiera w Polsce z powodu raka szyjki macicy. I choć o profilaktyce tej choroby mówi się wiele, to dalej wiele kobiet nie bada się regularnie. Cytologia to podstawowe badanie w kierunku raka szyjki macicy, a regularnie wykonywana może uchronić kobietę przed najgorszym. Cytologia - kiedy wykonać badanie? Jak się do niej przygotować?

O profilaktyce raka szyjki macicy mówi się wiele, jednak Polska dalej zajmuje pierwsze - przyznajmy: niechlubne - miejsce w Europie pod względem zachorowań na ten typ nowotworu. Śmiertelność z powodu raka szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż średnia Unii Europejskiej. Przed rakiem szyjki macicy może uchronić nas regularne wykonywanie cytologii.

Zobacz wideo Badania kontrolne obowiązkowe na początku ciąży - na NFZ i nie tylko!

Cytologia - co to? Na czym polega badanie cytologiczne? 

Cytologia to wymaz z szyjki macicy. To podstawowe badanie profilaktyczne raka szyjki macicy. Dzięki temu badaniu udaje się zapobiec od 60 do 80 proc. przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy. Cytologia jest w stanie wykryć raka jeszcze w stadium przedinwazyjnym, kiedy jest w pełni wyleczalny. 

Cytologia - kiedy i jak często należy się badać? 

Cytologia to badanie, z którego powinna korzystać każda kobieta - również nastolatka. Pierwsze badanie powinno zostać wykonane między 20 a 25 rokiem życia lub wkrótce po rozpoczęciu współżycia płciowego - najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia. Im wcześniejsza inicjacja seksualna, tym wcześniej kobieta powinna wykonać cytologię. 

Cytologia powinna być robiona raz w roku. Jeżeli trzy kolejne wyniki są prawidłowe, kobiety 30-letnie lub starsze mogą być badane co 2-3 lata.

Cytologia. Jak wygląda badanie? Jak się do niego przygotować? 

Badanie cytologiczne jest szybkie i bezbolesne, także nie powinnaś się go obawiać. Jak wygląda badanie? Ginekolog wkłada do pochwy wziernik, a następnie specjalną szczoteczkę o elastycznych włóknach i pobiera wydzielinę zawierającą komórki błony śluzowej pochodzące z nabłonka szyjki macicy. Następnie próbki wymazu wędrują do laboratorium. 

Na cytologię najlepiej zgłaszać się między czwartym dniem po miesiączce a czwartym dniem poprzedzającym kolejną. Wymazu nie pobiera się w trakcie miesiączki. Jeśli stosowałaś jakiekolwiek środki dopochwowe (np. antykoncepcyjne, lecznicze) lub irygację odczekaj, chociaż dwa dni przed wizytą w gabinecie. Musisz wiedzieć, że nie należy współżyć na 24 godziny przed planowaną cytologią. 

Pamiętaj, żeby nie zgłaszać się na cytologię w czasie infekcji intymnej, ponieważ z powodu istniejącego stanu zapalnego pobrany przez ginekologa wymaz może nie nadawać się do oceny. Lepiej wykonać badanie po wyleczeniu schorzenia. 

Cytologia - wyniki. Jak interpretować wynik badania? 

Ogólny opis wyników cytologii klasyfikowany jest do jednej z trzech grup. Pierwsza grupa oznacza wynik prawidłowy, wówczas nie stwierdza się obecności komórek nowotworowych. Druga grupa stwierdza występowanie nieprawidłowych komórek, co skutkuje koniecznością przeprowadzenia dalszej oceny preparatu. Grupa trzecia oznacza, że w rozmazie stwierdzono nieprawidłowe komórki, które nie mają jeszcze cech złośliwości, ale mogą poprzedzać wystąpienie nowotworu. Jest to zatem wynik nieprawidłowy.

Więcej o: