Ambiwertyk- osobowość środka [definicja, cechy charakteru, zawody]

Ambiwertyk to osobowość z pogranicza introwertyzmu i ekstrawertyzmu. W zależności od sytuacji ambiwertyk może otworzyć się na otoczenie lub zdecydowanie wycofać. Wiedza na temat własnej osobowości pomaga we wszystkich sferach życia, zarówno prywatnych jak i zawodowych. Nadal szukasz odpowiedzi? Sprawdź, czy jesteś ambiwertykiem.

Ambiwertyk: co to za osobowość?- pomiędzy introwertykiem a ekstrawertykiem 

Co to jest ambiwertyzm? Autorem terminu introwersji i ekstrawersji jest szwajcarski psychiatra Carl G. Jung, który prowadził badania w tym zakresie na początku XX wieku. Zgodnie z teorią Junga ekstrawertycy są pobudzani przez świat zewnętrzny, a introwertykami rządzi świat wewnętrzny. Introwertycy uznawani są za osoby, które lepiej odnajdą się w wąskim gronie, przeważnie stronią od tłumów i wiele czasu poświęcają tak zwanej wewnętrznej refleksji. Ekstrawertycy są otwarci i energię czerpią z otoczenia. Współczesna psychologia wyróżnia spektrum osobowości. Co oznacza, że ekstrawertyzm i introwertyzm w czystej postaci występują niezwykle rzadko. Większość ludzi jest tak naprawdę pomiędzy i w zależności od sytuacji możemy wykazywać cechy charakterystyczne jednakowo dla ekstrawertyka jak i introwertyka. Połączenie ekstrawertyzmu z introwertyzmem określana jest mianem ambiwertyzmu, czyli osobowości środka. Warto wiedzieć, że cechy charakteru ambiwertyka pomagają zjednać sobie ludzi i odnaleźć w każdej sytuacji, więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Typy osobowości. Zdjęcie ilustracyjneTypy osobowości. Sprawdź, do której grupy się zaliczasz

Ambiwertyk: cechy charakteru- pięć oznak uniwersalnej osobowości

Jakie są główne cechy charakteru ambiwertyka?

  1. Ambiwertyk potrafi się komunikować. Doskonale wie, kiedy mówić, a kiedy słuchać. 
  2. Ambiwertycy w naturalny sposób dopasowują się do swojego rozmówcy, można z nimi zarówno w spokoju pomilczeć jak i przeprowadzić fascynującą rozmowę. 
  3. Ambiwertycy cenią sobie przynależność do społeczności, ale doskonale radzą sobie też w odosobnieniu. 
  4. Ambiwertyków cechuje też duży poziom empatii, który pozwala im zrozumieć drugą osobę. Zawsze widzą szerszy obraz, co pozwala im czytać kontekst rozmówcy. 
  5. W każdej grupie to ambiwertyk będzie tą osobą, która zapewni równowagę i odpowiednią dynamikę. Każdy szef powinien mieć w swoim zespole ambiwertyka. 
Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Ambiwertyk: kto to jest i jak wygląda ścieżka zawodowa takiej osoby? 

Dalej zastanawiasz się, kim jest ambiwertyk? Wiedza w zakresie osobowości może skutecznie pomóc w wyborze właściwego zawodu. Ambiwertyk to plastyczna osobowość z dużą umiejętnością adaptacji. Ze względu na specyficzne połączenie introwertyzmu z ekstrawertyzmem, ambiwertyk najlepiej sprawdzi się w zawodach, które polegają na kontaktach z ludźmi i czytaniu emocji. 

Typ osobowości, taki jak sangwinik, choleryk, flegmatyk czy melancholik, są znane chyba każdemu.Sangwinik, choleryk, flegmatyk, a może melancholik? Sprawdź Twój typ osobowości i dowiedz się, który zawód będzie idealny dla Ciebie

Ambiwertyk: zawody. Idealny wybór 

Ambiwertyk to doskonały mówca, ale też uważny słuchacz. Umiejętność komunikacji na tym poziomie idealnie sprawdzi się na przykład w sprzedaży. Ambiwertycy potrafią wsłuchać się w potrzeby swojego potencjalnego klienta po to, aby w odpowiednim momencie przejąć pałeczkę i podczas krótkiej przemowy zaprezentować produkt. Ambiwertycy są też cenieni w marketingu, umiejętność wsłuchania się w nastroje społeczne i oczekiwania grupy docelowej pozwalają im na planowanie skutecznych kampanii, które przekładają się na konkretne zyski. Ambiwertycy mają też naturalną zdolność wprowadzania dobrego nastroju, to urodzeni konferansjerzy i mówcy motywacyjni. 

Zobacz też: Osobowość narcystyczna - jak sobie z nią radzić? Jak wygląda związek z narcyzem?

Więcej o: