Ile czasu poświęca statystyczna matka na obowiązki rodzicielskie? To praca na 2,5 etatu

Nie jest tajemnicą, że macierzyństwo wymaga szeregu poświęceń i wyrzeczeń. Rola matek, szczególnie tych, które opiekują się dziećmi w domu, wciąż bywa jednak niedoceniana, a ich obowiązki bywają przez społeczeństwo bagatelizowane. Jak jednak udowadniają badania, matki zajmujące się dziećmi, poświęcają na obowiązki tyle czasu, ile wynosi praca na 2,5 etatu!

Amerykańscy naukowcy na zlecenie firmy "Welch" przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 2000 matek z dziećmi pomiędzy 5 a 12 rokiem życia. Ich wynik ma szansę zmienić spojrzenie społeczeństwa na rolę "niepracujących" matek, które poświęciły się wychowywaniu dzieci. Jak się okazało, statystyczna matka poświęca na rodzicielskie obowiązki aż 98 godzin tygodniowo, czyli tyle ile wynosi praca na 2,5 etatu!

Zobacz wideo

Macierzyństwo to praca na 2,5 etatu

Jak wynika z badań, matki statystycznie rozpoczynają wykonywanie swoich obowiązków rodzicielskich już o 6:23, a kończą je dopiero o 20:31, co daje 14-godzinny dzień pracy, również w weekendy. Codzienna lista ich obowiązków zawiera z kolei średnio 26 pozycji i obejmuje takie zadania, jak m.in. karmienie piersią, przygotowywanie posiłków, zaprowadzanie dzieci do szkoły, czy wspólnie odrabianie lekcji.

Prawie połowa respondentek przyznała też, że ich życie to niekończąca się lista rzeczy do zrobienia i trudno im znaleźć czas dla siebie. Jak podaje indepentent.co.uk, statystyczna matka ma zaledwie godzinę i siedem minut dziennie wolnego czasu, a pomocne w wypełnianiu rodzicielskich obowiązków okazują się dla niej zabawki, Netflix i "morze" kofeiny.

Więcej o: