Królowa Elżbieta ma polskie korzenie. Czyją jest krewną?

Portal historia.org.pl przeanalizował drzewo genealogiczne królowej Elżbiety II, która okazała się być spokrewniona z królewską dynastią panującą niegdyś w Polsce. Media już wcześniej donosiły z kolei o polskim pochodzeniu jej męża, księcia Filipa.

Brytyjska rodzina królewska budzi ogromne emocje nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie. Fani z uwagą śledzą pojawiające się na ich temat doniesienia, a na podstawie losów monarchii nakręcono już niejeden film. I chociaż wydawać by się mogło, że na temat Windsorów wiemy już niemal wszystko, co rusz do mediów przedostają się kolejne ciekawostki na ich temat.

Zobacz wideo

Królowa Elżbieta jest krewną Kazimierza Jagiellończyka

Jak się okazało, panująca w Wielkiej Brytanii od 1952 roku Elżbieta II jest krewną Kazimierza Jagiellończyka, króla Polski w latach 1447–1492. Odkrycia dokonał portal historia.org.pl, który przeanalizował skomplikowane drzewo genealogiczne królowej Elżbiety.

- Jest córką, Jerzego VI, który był synem Jerzego V, który był synem Edwarda VII, który był synem Wiktorii Hanowerskiej, która była córką Edward Augusta Hanowerskiego, który był synem Jerzego III Hanowerskiego, który był synem Fryderyka Ludwika Hanowerskiego, który był synem Jerzego II Hanowerskiego, który był synem Jerzego I Hanowerskiego, który był synem Zofii Doroty Wittelsbach, która była córką Fryderyka V, który był synem Fryderyka IV, który był synem Ludwika VI Wittelsbacha, który był synem Marii Hohenzollern, która była córką Kazimierza Hohenzollerna, który był synem Zofii Jagiellonki, która była córką Kazimierza Jagiellończyka - czytamy.

Jak zaznacza portal, pokrewieństwo królowej Elżbiety z polskim rodem wynika z pochodzenia jej ojca, króla Jerzego VI, co oznacza, że z Jagiellonami byli spokrewnieni także inni monarchowie brytyjscy z dynastii Winsdorów.

Izabella Scorupco pokazała zdjęcie z 24-letnią córką. Fani: 'Wyglądacie jak siostry' (zdjęcie ilustracyjne) Izabella Scirupco pokazała zdjęcie z 24-letnią córką. "Wyglądacie jak siostry"

Portal przypomina także, że królowa Elżbieta w rzeczywistości pochodzi z dynastii Wettinów. Jej dziadek, z powodów politycznych zmienił niemieckie nazwisko rodziny na nazwę, którą zapożyczył od zamku od wieków będącego rezydencją królów angielskich.

Co ciekawe, media już wcześniej informowały o polskim pochodzeniu jej męża, księcia Filipa, który był potomkiem generała Wojska Polskiego Królestwa Polskiego Maurycego Hauke i jego żony Zofii. Ich wnuk Ludwik, syn Julii Hauke, ożenił się z wnuczką królowej Wiktorii, Wiktorią Heską. Wspólnie doczekali się córki Alicji, której to synem był właśnie książę Filip. 

Gotówka Rewolucja w świadczeniach ZUS dla seniorów. Niektórzy emeryci będą stratni

Więcej o: