Weselny budżet a wsparcie rodziców. Jak poprosić ich o pomoc finansową? Podpowiadamy

Zorganizowanie wesela wiąże się ze sporym nakładem finansowym, dlatego wyznaczenie budżetu, jaki możemy przeznaczyć na realizację tego wydarzenia, powinno być jednym z pierwszych punktów planowania tego wyjątkowego dnia. Ze względu na spore koszty, nie każda para młoda jest w stanie zrealizować swoją wizję. Czasem jednak do ceremonii postanawiają dołożyć się rodzice. Podpowiadamy, jak poprosić ich o finansową pomoc.

Zanim zdecydujecie się na rozmowę z rodzicami i przyszłymi teściami, zastanówcie się nad tym, jak ma wyglądać wasz szczególny dzień. Sprecyzujcie swoje oczekiwania co do wymarzonej wizji ceremonii i sprawdźcie, ile wynoszą koszty organizacji takiego przyjęcia. Ustalcie wszystkie szczegóły i przemyślcie, co jest dla was priorytetem, a z czego ewentualnie moglibyście zrezygnować.

Zobacz wideo

Budżet weselny. Jak poprosić rodziców o finansowe wsparcie?

Ułożenie realnego do zrealizowania planu jest bowiem najważniejszym punktem w organizacji wesela. Jeśli więc samodzielnie możecie przeznaczyć na ten cel zaledwie ułamek kwoty, jaką wyniosłoby zorganizowanie wymarzonej przez was ceremonii, nie wymagajcie od swoich rodziców pokrycia pozostałych kosztów, które mogą sięgać naprawdę horrendalnych kwot.

Nie porywajcie się z motyką na słońce i określcie realne do zrealizowania cele, w których osiągnięciu mogliby was weprzeć rodzice. Kiedy już wspólnie ustalicie plan działania, otwarcie porozmawiajcie z rodzicami. Nie każcie im jednak podejmować decyzji natychmiast. Rozmowy o pieniądzach nigdy nie są łatwe, dlatego ważne, żebyście szczerze przedstawili im swoją wizję przyjęcia, dokładnie tłumacząc, co generuje najwyższe koszty. Pamiętajcie jednak, że pomoc finansowa waszych rodziców jest ich dobrą wolą a nie koniecznością. Czasem z różnych powodów nie są w stanie dołożyć do organizacji przyjęcia, co nie znaczy, że nie mogą wam pomóc w inny sposób. Jeśli jednak wyrażą chęć finansowego wsparcia, przedstawcie im swój budżet i pozwólcie zdecydować, w jakim zakresie zdecydują się was wspomóc.

Nie zapominajcie także o informowaniu ich o postępach w organizacji przyjęcia. To wasz dzień, jednak ze względu na szacunek do rodziców i podarowane wam pieniądze, warto sprawić, by poczuli się częścią tego wydarzenia. Część rodziców, decydując się na finansową pomoc w organizacji wesela, chce mieć też wpływ na podejmowane przez was decyzje. By uniknąć nieporozumień, ustalcie z nimi wszelkie szczegóły, jeszcze zanim przekażą wam pieniądze.

Więcej o: